Syn.: Boletus fuliginosus Scop., Boletus resinosus Schrad., Fomes fuliginosus (Scop.) Fr., Fomes resinosus (Schrad.) Bigeard et H. Guill., Fomitopsis resinosa (Schrad.) Rauschert, Ischnoderma fuliginosum (Scop.) Murrill, Ischnoderma resinosum f. aporum Pilát, Ochroporus resinosus (Schrad.) J. Schröt., Placodes resinosus (Schrad.) Quél., Polyporus fuliginosus (Scop.) Fr., Polyporus resinosus (Schrad.) Fr., Polyporus resinosus var. incurvus Peck, Polyporus resinosus (Schrad.) Fr., Scindalma fuliginosum (Scop.) Kuntze, Ungulina fuliginosa (Scop.) Pat.
Čeleď: Fomitopsidaceae Jülich – troudnatcovité
Rozšíření: Druh je znám z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Roste nepříliš hojně na pařezech a odumřelém dřevě listnatých stromů, především buků. Vyrůstá většinou ve skupinách, klobouky se mohou konzolovitě překrývat. Mladé plodnice se objevují od července do listopadu, suché starší plodnice mohou přetrvávat delší dobu.
Popis: Klobouk je bokem přirostlý k substrátu, 6–20 cm široký. V mládí má kopytovitý až vějířovitý tvar, se zaobleným přirůstajícím okrajem, na horním povrchu zbarvený okrově až skořicově hnědě, je sametově plstnatý, někdy pásovaný. Za vlhka může vylučovat kapky načervenalé čiré tekutiny. Později získá klobouk až konzolovitý tvar s ostrým okrajem, povrch olysá a ztmavne do kaštanově hnědé až téměř černé barvy. Mladé plodnice jsou bez pórů, rourky 0,5–1 cm dlouhé s drobnými bílými póry (0,2 mm) se vyvíjejí později. Při poranění nebo u starších plodnic se póry zbarvují do hnědočervena. Dužnina mladé plodnice je šťavnatá a měkká, bez výrazné chuti a vůně, později hnědá a tuhá. Výtrusný prach je bílý, výtrusy válcovité, hladké, 5–7 × 1,5–2 μm velké.
Záměny: Smolokorka pryskyřičná (Ischnoderma benzoinum) se liší tenčími tmavě rezavě hnědými klobouky, roste na jehličnanech, na listnatých dřevinách výjimečně; v době růstu plodnic smolokorky bukové jsou již její plodnice zaschlé.
Využití: Je nejedlá. Způsobuje bílou hnilobu dřeva.
Fotografováno dne 3. 10. 2015 (Svatošské skály).