LACHNUM NUDIPES (Fuckel) Nannf. – chlupáček / lachnetka

Syn.: Atractobolus nudipes (Fuckel) Kuntze, Atractobolus spiraeicola (P. Karst.) Kuntze, Dasyscyphus nudipes (Fuckel) Sacc., Dasyscyphus spiraeicola (P. Karst.) Sacc., Lachnum spiraeicola P. Karst., Peziza nudipes Fuckel
Čeleď: Hyaloscyphaceae Nannf. – brvenkovité

Lachnum nudipes

Rozšíření: Mírný pás severní polokoule, především v listnatých lesích s charakterem klimaxu. Sleduje rozšíření buku lesního (Fagus sylvatica) a habru obecného (Carpinus betulus).

Ekologie: Roste od ledna do května jednotlivě nebo ve skupinách na mrtvém, ale ne příliš zetlelém dřevě zmíněných druhů listnáčů. Velmi často ve společnosti primárních saprofytických druhů hub.

Lachnum nudipes

Popis: Plodničky jsou drobné, 0,5–3 mm široké mističky. Vnitřní strana plodnic je světle pleťově zbarvená, matná. Vnější strana je plstnatě opýřená, bílá. Plodničky jsou zpravidla spojeny s podkladem krátkým, cca 1 mm dlouhým třeněm.

Záměny: Zejména jiné druhy chlupáčků, z nichž je minimum druhů rozlišitelných makroskopicky. Např. chlupáček Lachnum pygmaeum, který je žlutavě zbarvený; chlupáček bělostný (L. virgineum) s delším třeněm, je celý bílý, roste od jara do léta zejména na větvičkách ostružiníků a jiných druhů listnáčů, často také na bukvicích; chlupáček dvoubarvý (L. bicolor) s jasně žlutým vnitřkem. Podobná je i brvenka Hahnova (Lachnellula occidentalis), která roste na odumřelých větvičkách modřínu, vnitřek mističek je u ní sytěji zbarvený.

Využití: Nejedlý druh s bioindikační hodnotou.

Lachnum nudipesLachnum nudipes
Lachnum nudipes

Fotografováno dne 14. 3. 2009 (Česko, Stráž nad Ohří).