LAGOECIA CUMINOIDES L.

Syn.: Cuminoides obliqua Moench
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Lagoecia cuminoides

Rozšíření: Roste především ve Středozemí, a to jak na Pyrenejském poloostrově ve Španělsku a Portugalsku, tak ve východní části od Řecka po Izrael, také byl zaznamenán v Libyi. Mimo Středozemí byl zaznamenán na Krymu, v Iráku a Íránu. Původní výskyt v Itálii se zpochybňuje, do Francie a některých dalších evropských zemí byl zavlečen.

Ekologie: Roste na místech s neuzavřenou vegetací, obvykle ve společnosti dalších jednoletých rostlin. Často jsou to úhory, okraje polí, pastvin i cest, světliny v mediteránních křovinách, ale i další typy narušovaných stanovišť. Obvykle provází bazické podklady a vystupuje do nadmořských výšek kolem 1500 m.

Lagoecia cuminoides

Popis: Jednoletá útlá bylina; lodyha je křivolaká, 5–55 cm vysoká, lysá, nevětvená nebo větvená v horní polovině. Listy jsou střídavé, v obrysu čárkovité nebo čárkovitě kopinaté, s 3–13 páry úkrojků, peřenosečné, úkrojky lístky posledního řádu jsou obvykle špičaté až osinkaté; řapík je na bázi pochvatý. Květenství jsou kulovité složené okolíky 0,7–1,5 cm v průměru, za květu často na nicích stopkách; listeny obalu jsou 1–1,5 cm dlouhé, zpeřené; listeny obalíčku jsou 4–5 mm dlouhé, peřenoklané až hřebenité; kališní lístky jsou asi 3 mm dlouhé, na konci zpeřené; korunní lístky jsou asi 1 mm dlouhé, bílé, osinkaté. Plody jsou elipsoidní, asi 1,5 mm dlouhé, v dvounažce se vyvíjí jen jedna jemně žebrovaná a štětinkatá polovina.

Záměny: Taxonomicky izolovaný, monotypický rod, zcela nepodobný jiným miříkovitým.

Lagoecia cuminoides
Lagoecia cuminoides
Lagoecia cuminoides

Fotografováno dne 15. 5. 2011 (Turecko, Antalya, údolí Gökdere).