Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Campephagidae
Česká jména: housenčík bělobrvý
Anglická jména: Varied triller
Rozšíření: Housenčík bělobrvý se vyskytuje v severní a východní Austrálii, na indonéských jižních Molukách, v indonéské i papuánské části Nové Guineje a na Bismarckově souostroví. V Austrálii se jeho areál nachází v západoaustralském regionu Kimberley, na severu Severního teritoria, dále se táhne od queenslandského Yorského poloostrova podél východního pobřeží po oblast v okolí Sydney v Novém Jižním Walesu. Je rozlišováno až 15 poddruhů.
Způsob života: Obývá různá stanoviště, hlavně tropické a subtropické lesy, porosty mangrove, houštiny podél řek a potoků, savanu a venkovské zahrady. Občas se také vyskytuje v otevřených blahovičníkových lesích.
Živí se hmyzem a jeho larvami, ovocem, semeny a nektarem. Potravu shání v párech nebo malých hejnech, preferuje plodící stromy, zejména fíkovníky a kvetoucí blahovičníky.
Hnízdo je umístěné ve vodorovné vidlici na konci větve malého stromu nebo keře. Mělkou misku z jemných větviček, kůry, stébel rostlin a trav zpevňuje pavučinami a maskuje lišejníkem a kořínky. Samice snáší jedno vejce, které inkubuji obě pohlaví po dobu tři týdnů. Mláďata krmí oba rodiče hmyzem a jeho larvami.
Popis: Malý pěvec z čeledi housenčíkovitých, dosahuje délky 18–21 cm. Samec je svrchu černý s bílými znaky na křídlech a na spodní části zad. Temeno hlavy a šíje jsou černé, od zobáku přes oko se táhne černý pruh a nad ním je bílý pásek. Líce a hrdlo jsou bělavé. Duhovka oka je tmavě hnědá. Malý zobák je černý. Bělavá spodina je jemně šedě pruhovaná na hrudi a světle oranžová v podocasí. Ocas je černý s bílými skvrnami vespod. Nohy jsou šedé.
Dospělá samice je podobná, ale shora je hnědavá a její spodní část je šedivější s výraznějšími šedými pruhy přes prsa. Mladý jedinec je podobný samici.
Fotografováno dne 30. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Berry Springs, Territory Wildlife Park).