Lanius collaris Linnaeus, 1766; ťuhýk afrotropický

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Laniidae
Syn.: Lanius marwitzi Reichenow, 1901
Česká jména: ťuhýk afrotropický
Anglická jména: Southern fiscal, Fiscal shrike, Common fiscal

Lanius collaris, ťuhýk afrotropický

Rozšíření: Areál druhu se nachází v tropické západní i východní Africe, od Sierry Leone po Etiopii a od Eritreje až po Angolu, Zambii, Malawi a severozápad Mosambiku, vyskytuje se také v jižní Africe, kde zasahuje až do pobřežních oblastí Jihoafrické republiky. Chybí v tropických deštných lesích jižního Kamerunu, Gabonu a Demokratické republiky Kongo.
Je rozlišováno pět poddruhů. Na našich fotografiích je zachycen nominátní poddruh, který se vyskytuje v Namibii, na jihu a jihovýchodě Jihoafrické republiky, v Lesothu, Svazijsku a zasahuje i na jih Mosambiku.

Způsob života: Obývá savanu, pastviny, křovinaté oblasti, pobřežní porosty vodních toků, plantáže, venkovské zahrady a městské parky, od nížin stoupá do nadmořské výšky okolo 3350 m. Vyhýbá se hustým lesům, často sedává na suchých větvích, na plotech a elektrických drátech.
Loví hmyz, drobné hlodavce, ptáčata, obojživelníky, ještěrky a hady. Nepohrdne ani mršinou a semeny. Při lovu vyhlíží oběť na vyvýšeném místě. Větší kořist si nabodává na keř.
Je teritoriální a agresivně útočí na ostatní opeřence a predátory na jeho území. Při namlouvání nabízí samec protějšku kořist. Rozmnožování závisí na geografické poloze. Hnízdo, poskládané z malých větviček, kořínků, stébel trávy a mechu, je vystlané peříčky. Oba partneři je budují v trnitém keři přímo u kmene nebo na vidlici boční větve 1–3 metry nad zemí. Samice snáší 2–3krát ročně 1–6 vajec, která inkubuje sama po dobu 15 dnů. Mláďata zůstávají v hnízdě 17 nebo 18 dní. Sama shání potravu tři týdny po opuštění hnízda, sedm týdnů od vylíhnutí se zcela osamostatňují, ale zůstávají na území rodičů.

Popis: Středně velký pěvec dosahující délky 21–23 cm a hmotnosti 25–40 g. U dospělého samce je vrchní část těla černohnědá. Hlava je černá až pod oči, líce jsou bílé. Duhovka oka je hnědá. Zobák je černý. Odstín na ušních krytech je tmavší. Záď a ocas jsou světle šedé, někdy bělavé. Dlouhý, tenký, odstupňovaný ocas je převážně černý. Pár centrálních ocasních per je bíle skvrnitých, krajní ocasní pera jsou téměř celá bílá. Křídla jsou černá se zřetelnou bílou skvrnou. Spodní část je bílá. Spodní strana ocasu je bílá s černou špičkou. Nohy jsou černé.
Obě pohlaví jsou si podobná, ale u samice je vrchní část těla matnější, více hnědá. Občas bývají na bocích kaštanové skvrny. U mladých jedinců je tmavě hnědá obličejová maska. Hnědé svršky jsou hojně pokryty jemnými černými pruhy. Spodní část je bílá na bradě a středu břicha, zbytek spodní části je bělavý s tenkými tmavými pruhy. Spodní strana ocasu je bíle a hnědě pruhovaná.

Lanius collaris, ťuhýk afrotropický

Fotografováno dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, okolí Amphitheatre Backpackers Lodge).