Biologická klasifikace: Animalia, Actinopterygii, Carangiformes, Latidae
Syn.: Coius vacti Hamilton, 1822; Holocentrus calcarifer Bloch, 1790; Lates darwiniensis Macleay, 1878; Pseudolates cavifrons Alleyne et Macleay, 1877
Česká jména: lates stříbřitý, robalo stříbřitý
Anglická jména: Barramundi, Asian sea bass, Giant sea perch
Rozšíření: Lates stříbřitý je rozšířen v pobřežních vodách severovýchodu Indického oceánu a jihozápadu Pacifiku – od pobřežních oblasti Indie přes jihovýchodní Asii až po severní Austrálii. V této oblasti se vyskytuje také v řekách, především na jejich dolních tocích.
Způsob života: Obývá sladká, brakická i slaná vodní stanoviště, řeky a potoky, ústí řek a pobřežní vody moří. Někteří jedinci zůstávají v mořských vodách nebo v ústí řek po celý život, jiní tráví většinu svého života v řekách, do ústí řek a do slaných pobřežních vod migrují pouze v době rozmnožování.
Ve stravě dospělých převažují korýši, malé ryby a obojživelníci, kanibalismus je běžný. Mláďata konzumují převážně hmyz. Kořist nasává do poměrně velké tlamy a potravu polyká vcelku.
Je hermafroditní, ze samce na samici se přeměňuje ve věku 6–8 let, při velikosti 85–100 cm. Přeměna nemusí nastat u všech jedinců. Období tření probíhá ke konci období sucha a na začátku období dešťů v ústí řek, obvykle okolo úplňku, kdy příliv a odliv zanese vajíčka zpět do ústí řek. Jikry, které nejsou vystaveny vysoce slané vodě, se plně nevyvíjejí. Samice nosí několik milionů vajíček a může je vypustit všechna najednou nebo jen jejich část. Ihned po vylíhnutí se larvy dostávají z ústí řek do brakických nebo sladkovodních mokřin nebo porostů mangrove, kde jsou chráněny před predátory, mezi které patří zejména pelikán australský (Pelecanus conspicillatus) nebo bradavičník arafurský (Acrochordus arafurae).
Popis: Paprskoploutvá velká ryba z čeledi latesovitých, dosahuje délky 107–180 cm a hmotnosti 55–60 kg. Tělo je protáhlé a stlačené. Hlava je špičatá s konkávním čelem. Velké čelisti zasahují za oči. Duhovka oka je zlatohnědá s červeným reflexním leskem. Nozdry jsou blízko u sebe. Ocasní ploutev je zaoblená. U ostnaté hřbetní ploutve je 7–8 ostnů a u jemně paprskovité hřbetní ploutve je 10–11 měkkých kostěných paprsků. Šupiny jsou pevně fixované a elastické, vyčnívající plocha je pokrytá drobnými povrchovými trny. Zbarvení je namodralé až zelenošedé, na bocích stříbřité a zespodu bělavé. Mladí jedinci jsou hnědě skvrnití s výrazným bílým pruhem od hřbetní ploutve k čenichu.
Poznámka: Mezi australskými rybáři patří lates stříbřitý k nejoblíbenějším rybám.
Fotografováno dne 18. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Cape Tribulation, Daintree Discovery Centre).