LECCINUM CYANEOBASILEUCUM Lannoy et Estadès – kozák šedohnědý / kozák sivohnedý

Syn.: Leccinum brunneogriseolum Lannoy et Estadès, Leccinum brunneogriseolum f. chlorinum Lannoy et Estadès, Leccinum brunneogriseolum var. pubescentium Lannoy et Estadès, Leccinum cyaneobasileucum f. chlorinum (Lannoy et Estadès) Klofac, Leccinum cyaneobasileucum f. pubescentium (Lannoy et Estadès) Klofac, Leccinum cyaneobasileucum var. brunneogriseolum (Lannoy et Estadès) Lannoy et Estadès, Leccinum cyaneobasileucum var. pubescentium (Lannoy et Estadès) Blanco-Dios
Čeleď: Boletaceae Chevall. – hřibovité

Leccinum cyaneobasileucum

Rozšíření: Je známý z mírného pásma severní polokoule.

Ekologie: Roste dosti hojně, většinou ve smrkovém lese se vtroušenou břízou (Betula), se kterou tvoří mykorhizu; na vlhčích místech na kyselé půdě. Objevuje se od července do listopadu.

Leccinum cyaneobasileucum

Popis: Klobouk je zpočátku polokulovitý, později sklenutý až poduškovitý, široký 50–100(–120) mm. Povrch klobouku má světlehnědou až šedohnědou barvu s našedlým reflexem, který po otlačení nebo stářím mizí; u starších plodnic může být barva klobouku až sytě hnědá. Pokožka klobouku je za vlhka mírně lepkavá, v mládí jemně plstnatá, postupně olysává. Rourky jsou 10–15 mm dlouhé, u vrcholu třeně stlačené; stejně jako póry jsou bělavé, postupně slabě hnědé, nebo šedohnědé, na řezu barvu nemění. Třeň je válcovitý nebo kyjovitý, až 150 mm dlouhý, zpočátku bělavý, později šednoucí, pokrytý bělavými nebo světle šedými šupinkami, na bázi s modrozelenými skvrnami. Dužnina je bělavá, na řezu pří vrcholu třeně se často barví mírně do růžova, v bázi třeně do modrozelena. Vůně je nevýrazná, chuť mírná. Výtrusný prach je hnědý, výtrusy jsou vřetenovité, 13–20 × 4–7 µm velké.

Záměny: Roste často pohromadě s dalšími druhy kozáků vázaných na břízu. Podobný hojnější kozák březový (Leccinum scabrum) má šupinky na třeni výrazně tmavší, dužninu na řezu neměnnou, na bázi třeně je vždy bez modrozelených odstínů.
Kozák barvoměnný (Leccinum variicolor) je obecně tmavší, má tmavě šedohnědý klobouk se světlejšími skvrnami.
Světlé plodnice lze zaměnit i za kozák bílý (Leccinum holopus), ten však na bázi třeně obvykle nemá modrozelené zbarvení.

Využití: Je to výborná jedlá houba.

Leccinum cyaneobasileucum
Leccinum cyaneobasileucum

Fotografováno dne 7. 9. 2023 (Česko, Krušné hory).