Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Suliformes, Phalacrocoracidae
Syn.: Phalacrocorax atriceps King, 1828
Česká jména: kormorán modrooký
Anglická jména: Imperial shag, Imperial cormorant, Blue-eyed cormorant
Rozšíření: Tento morfologicky variabilní druh se vyskytuje v pobřežních oblastech jižní části Jižní Ameriky (k severu vzácně zalétá až k břehům Uruguaye) a na severu Antarktického poloostrova, rovněž na mnohých subantarktických ostrovech (Falklandy, Jižní Shetlandy, Jižní Georgie, Ostrovy prince Edwarda, Crozetovy ostrovy, Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy, Macquarie aj.).
V tomto rozlehlém areálu je rozlišováno několik poddruhů, nominátní žije na pobřeží jižního Chile a jižní Argentiny, na Falklandských ostrovech je rozlišován poddruh Phalacrocorax atriceps subsp. albiventer, subsp. bransfieldensis se zas vyskytuje v Antarktidě. Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy obývá poddruh subsp. georgianus, subsp. nivalis hnízdí na Heardově ostrově, subsp. melanogenis osídluje Ostrovy prince Edwarda a Crozetovy ostrovy, subsp. purpurascens ostrov Macquarie. Taxonomie je neustálená, některé poddruhy bývají částí literatury považovány za samostatné druhy.
Způsob života: Žije na skalnatém pobřeží, objevuje se také u větších jezer ve vnitrozemí. Potravu hledá v pobřežních vodách, průměrná hloubka jeho potápění činí zhruba 25 m – loví malé ryby, korýše, plže a hlavonožce.
Je monogamní, tvoří kolonie, jež mohou čítat až statisíce jedinců. Hnízdí v říjnu nebo listopadu, do hnízda klade obvykle 2–3 vejce, na kterých sedí po dobu asi 5 týdnů oba rodiče.
Popis: Kormorán modrooký dosahuje délky těla 70–80 cm a hmotnosti 1,8–3,5 kg; samice je menší. Na zádech je převážně černý či modročerný, lesklý, spodní část těla je bílá. Kroužek kolem oka je modrý, hrbol u kořene zobáku žlutý, na hlavě má malou chocholku. Nohy jsou narůžovělé.
Fotografovala Gabriela Pavlíková, dne 28. 11. 2014 (Falklandy).