Syn.: Calandrinia cotyledon S. Watson, Oreobroma cotyledon (S. Watson) Howell
Česká jména: rozlup (Presl 1848), hořkava tučnolistá (Nauman 1946), levisie květnatá (Mareček 1997)
Čeleď: Montiaceae Raf. – zdrojovkovité

Rozšíření: Levisie květnatá je domovem v USA (jihozápadní Oregon a severozápadní Kalifornie). Rozlišují se tři variety.
Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách na severně orientovaných skalách a skalnatých svazích, v nadmořských výškách od 300 do 2300 m. Varieta L. c. var. howellii se nevyhýbá ani světlým lesům ve výškách 100–400 m n. m. Kvete na jaře a v létě.
Popis: Stálezelená vytrvalá bylina s dlouhými a silnými kořeny. Lodyha je vystoupavá až přímá, 10–12(–30) cm vysoká, listy jsou obkopinaté až kopisťovité, 3–14 cm dlouhé, tmavozelené, kožovité, jejich okraj je zvlněný. Květenství je latnaté, 10–50květé, koruny jsou 7–10četné, barva korunních lístků přechází od bílé přes růžovou až po žlutou a oranžovou. Někteří kříženci kvetou i dvojbarevně. Plodem je tobolka.
Využití: Plně rozkvetlá levisie květnatá se krásně uplatní jak ve skalce, tak i v nádobách či ve skalkovém skleníku, vyžaduje přes zimu suché stanoviště. Na venkovních skalkách stačí rostliny přikrýt sklem, aby na ně nešla přímá vlhkost. Vysazujeme je do štěrbin mezi kameny, do zídek, do sutě atd. Snáší plné slunce i lehké zastínění. Vyžaduje spíše mírně kyselý substrát. Krček rostliny musí být zasypán drenáží.
Poznámka: Rod Lewisia zahrnuje asi 16 druhů (zhruba 21 taxonů), všechny se vyskytují v Severní Americe.
Fotografováno dne 12. 5. 2004 (Praha, rostliny pocházejí z kultury).