LEYCESTERIA FORMOSA Wall. – leycesterie krásná

Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité

Leycesteria formosa

Rozšíření: Zaujímá rozsáhlý areál v Himálaji, od Pákistánu po západní Čínu, Bhútán a Barmu. Pěstuje se jako okrasná dřevina v mnoha oblastech světa, může i zplaňovat (např. Azorské ostrovy).

Ekologie: V přírodě roste jako podrost lesů, častá je na jejich okrajích a na pasekách. V horách stoupá do výšky 3500 m n. m. Kvete v létě.

Popis: Opadavý keř se vzpřímeně rostoucími zelenými, dutými větvemi. U nás dorůstá nejvýše do výšky 1,5 m, v přírodě až do 5 m. Listy jsou jednoduché, na bázi srdčité, celokrajné, na rubu šedé. Květenstvím je převislý klas. Růžové nebo bílé květy vykvétají v paždí velkých červených listenů. Po odkvětu rychle dozrávají tmavě purpurové plody, na kterých vytrvává drobný kalich. Jsou také kryté přetrvávajícími listeny.

Leycesteria formosa

Využití: Leycesterie se občas pěstuje jako zajímavá zahradní dřevina. Vyhovuje jí světlé místo, ve stínu se listeny hůře vybarvují. Na suchých místech jí škodí úpal. Půdu vyžaduje humózní, bohatou, stále mírně vlhkou. Přes zimu obvykle větve namrznou nebo zmrznou až k zemi. Dobře však obrůstá a protože kvete na letošních větvích, tak i bohatě kvete a plodí. Abychom kořeny uchránili před zmrznutím, na podzim namulčujeme suchým listím, na které můžeme položit chvojí, aby je vítr nerozvál. Zmrzlé větve odstřihneme v předjaří. Snadno se množí bylinnými řízky.
Kultivar ´Purple Rain´ je tmavěji vybarven a plodenství je více stěsnané.

Poznámka: Rodové jméno odkazuje na britského úředníka Williama Leycestera.

Leycesteria formosaLeycesteria formosa
Leycesteria formosa

Fotografováno ve dnech 6. 8. a 26. 9. 2008 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy).