Syn.: Liatris mucronata var. interrupta Gaiser
Česká jména: šuškarka (Presl 1846), šuškarda (Mareček 1997)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Liatris punctata
Rozšíření: Roste především na americkém Středozápadě, severní okraj areálu leží v jižních částech kanadských provincií Alberta, Saskatchewan a Manitoba. Na jihu přesahuje i na sever Mexika.
Ekologie: Provází prérie a suchomilné pelyňkové křoviny, roste i na kamenitých nebo štěrkovitých půdách a na říčních březích, na rozmanitých typech geologických podkladů. Lokality zasahují až do nadmořské výšky 1900(–2200) m.
Liatris punctata
Popis: Vytrvalá, v koloniích rostoucí bylina s lysou lodyhou vysokou 15–85 cm. Listy jsou střídavé, čárkovité, 5–14 cm dlouhé a 1–7 mm široké, lysé nebo řídce chlupaté a žláznatě tečkované, celokrajné. Úbory tvoří většinou hustý klas; zákrov je zvonkovitý, 7–15 mm dlouhý; zákrovní listeny jsou ve 3–6 řadách, nestejné, obvejčité, na vrcholu špičaté až uťaté, ale často s tuhým hrotem; květy jsou trubkovité, v počtu 3–8, oboupohlavné, asi 0,5 cm dlouhé, růžovofialové. Nažky jsou hranaté, 6–8,5 mm dlouhé, péřitý chmýr je zdéli nažky.
Liatris punctata
Liatris punctataLiatris punctata
Liatris punctata
Fotografovali Alena Vydrová, dne 30. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes NP, údolí Blakiston River a Buffalo Padock) a Karel Bergmann, dne 2. 10. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Nosehill Park).