Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Carnivora, Mustelidae
Syn.: Lutra canadensis provocax (Thomas, 1908); Lutra provocax Thomas, 1908
Česká jména: vydra severoamerická, vydra kanadská
Anglická jména: North American river otter, Northern river otter
Rozšíření: Severoamerický druh vydry, vyskytuje se téměř v celé Kanadě a na Aljašce, na západě USA sestupuje k jihu až po severní Kalifornii a Utah, na východě USA se její areál táhne od Nové Anglie až po Floridu a Louisianu.
Je rozlišováno sedm poddruhů.
Způsob života: Obývá řadu vodních ekosystémů, sladkovodní mokřady, řeky a jejich ústí, jezera, mokřiny, pobřežní a mořské oblasti s pobřežní vegetací.
Živí se rybami, obojživelníky, malými želvami, raky, kraby a dalšími bezobratlými živočichy. Občas loví malé suchozemské savce a ptáky. Pojídá také ptačí vejce a části vodních rostlin. Velikosti domovských okrsků závisí na bohatství potravních zdrojů a kvalitě stanovišť.
Výborně plave a pod vodou vydrží několik minut. Prostředí vnímá zrakem, hmatem, čichem a sluchem, citlivé vousy používá při shánění potravy v kalné vodě.
Staví si nory v březích řek pod kořeny stromů, pod kládami, nebo obsadí prázdné doupě po ondatrách či bobrech. Doupě má podvodní vchody a tunel vedoucí do hnízdní komory, která je vystlaná listím, trávou, mechem, kůrou a chlupy.
Žije většinou samotářsky, protějšky se potkávají zejména v období páření. Samec se páří s několika samicemi, s kterými se překrývá jeho domovský okrsek. Po 60–70 dnech březosti rodí samice v doupěti poblíž vody 1–3 osrstěná mláďata se zavřenýma očima, která kojí přibližně čtyři měsíce. Od šesti měsíců se začínají potomci osamostatňovat. Pohlavně dospívá ve 2–3 letech.
Ve volné přírodě se obvykle dožívá 8–10 let, v zajetí až 20 let. Přirozenými predátory jsou rys červený (Lynx rufus), kojot prérijní (Canis latrans) nebo aligátor severoamerický (Alligator mississippiensis).
Popis: Polovodní šelma z čeledi lasicovitých, dosahuje délky hlavy a těla 66–107 cm, délky ocasu 32–46 cm a hmotnosti 8–14 kg. Samec bývá větší než samice. Hlava je široká a plochá se zaoblenou tlamou. Uši s uzavíratelnými zvukovody jsou malé. Pružné a protáhlé tělo je pokryté krátkou a hustou tmavě hnědou srstí, která je na břiše, krku a lících světlejší. Tlustý zužující se ocas slouží jako kormidlo. Nohy jsou krátké, na každé končetině je pět prstů. Mezi prsty s drápy jsou plovací blány.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN (2021) je vydra severoamerická klasifikována z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). Její populace byly v minulosti v mnoha částech areálu vyhubeny, zejména v okolí hustě osídlených oblastí. Ochrana druhu vedla k opětovné kolonizací postižených okrsků. Je chráněna mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Fotografováno ve dnech 12. 9. 2023 a 5. 6. 2024 (Česko, ZOO Praha).