Syn.: Agaricus hebepodius Fr., Agaricus connatus Schumach., Clitocybe connata (Schumach.) Gillet, Gyrophila connata (Schumach.) Quél., Tricholoma connatum (Schumach.) Ricken
Čeleď: Lyophyllaceae Jülich
Rozšíření: Druh je znám z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Roste v červenci až listopadu v listnatých a jehličnatých lesích, ale i mimo les na vlhčích místech bohatých na dusík, často v příkopech a podél cest, i přímo na cestách, v trávě a křoví. Vyrůstá obvykle v trsech, které jsou na bázi srostlé. Místy je hojná.
Popis: Klobouk je v mládí polokulovitý s podvinutým okrajem, později sklenutý až plochý, na okraji nepravidelně zvlněný, 3–15 cm široký, na povrchu hladký, bíle ojíněný, bílé až našedlé barvy, někdy s hnědými či šedými skvrnami. Lupeny husté, vykrojené až krátce sbíhající na třeň, bělavé, našedlé, nažloutlé až světle hnědavé. Třeň 3,5–12 cm vysoký, 0,6–2 cm tlustý, válcovitý až břichatý, v bázi zúžený, v mládí plný, později dutý, u vrcholu slabě vločkatý, bělavý až krémový. Třeň je často srostlý s jinými z trsu, někdy srůstají i klobouky. Dužnina je tence masitá, pružná až chrupavčitá, bělavá, nakysle moučného pachu a mírné chuti. Výtrusný prach je bílý, výtrusy válcovité až podlouhle elipsoidní, hladké, bezbarvé, 5–8 × 2–4,5 µm velké.
Záměny: Podobné jsou některé menší bílé jedovaté strmělky – strmělka listomilná (Clitocybe phyllophila) a strmělka potůčková (Clitocybe rivulosa). Podobná je i jedlá mechovka obecná (Clitopilus prunulus), která má v dospělosti růžové lupeny.
Využití: Je nejedlá. Dříve byla uváděna jako jedlá a byla v seznamu hub, které se mohou prodávat na trhu. Z plodnic ale byly izolovány dvě mutagenní látky (lyophyllin a connatin), které při pokusech s vyššími dávkami vyvolaly u zvířat rakovinné bujení.
Fotografováno dne 11. 10. 2013 (Křemešník).