Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Diprotodontia, Macropodidae
Syn.: Macropus faunus De Vis, 1895; Macropus magister De Vis, 1895; Macropus titan Owen, 1838
Česká jména: klokan obrovský, klokan šedý, klokan veliký
Anglická jména: Eastern grey kangaroo, Great grey kangaroo, Forester kangaroo
Rozšíření: Druh východní Austrálie a Tasmánie, vyskytuje se v oblasti táhnoucí se od severovýchodního Queenslandu přes Nový Jižní Wales a Victorii až po jihovýchodní Jižní Austrálii. Výskyt poddruhu Macropus giganteus subsp. tasmaniensis je omezen na území severovýchodní Tasmánie.
Způsob života: Obývá sklerofytní lesy, savany, křovinaté porosty, vřesoviště, vyskytuje se také v zemědělské krajině, na pastvinách v blízkosti lesa.
Je to noční živočich, s nastávajícím soumrakem se vydává na krmná místa, kde spásá trávu, širokolisté byliny a okusuje listy keřů. Většinu dne odpočívá v úkrytu v křovinách a pod stromy.
Je společenský, žije v malé skupině, kterou vede dominantní samec. Jedinci mezi sebou komunikují pomocí různých zvuků. Nezralí samci mezi sebou často zápasí, staví se proti sobě a atakují se.
Rozmnožuje se od australského jara do začátku léta, na rozdíl od jiných druhů klokanů, kteří se množí v příznivých podmínkách nepřetržitě. Estrální období trvá 46 dní a je delší než období březosti. Dominantní samec se páří se samicí v říji. Ta po 36 dnech březosti rodí jedno mládě, které váží necelý gram. Okamžitě po narození se dostává do vaku a přisaje se na jeden ze čtyř struků. Ve vaku zůstává 11 měsíců, dalších devět měsíců mu matka poskytuje ochranu a jídlo. Nutriční obsah produkovaného mléka pro mládě ve vaku se liší od mléka pro potomka, který tráví část svého času mimo vak.
Samec pohlavně dospívá ve 20 měsících, samice v 17 měsících. Ve volné přírodě žije asi 7–10 let, v zajetí 20 let.
V dospělosti má málo přirozených predátorů. Nebezpečí mu hrozí zejména od člověka, v minulosti jej lovili australští domorodci pro kožešinu a maso, později evropští osadníci. Mnozí najdou smrt pod koly motorových vozidel.
Popis: Velký druh klokana, dosahuje délky 90–140 cm, délky ocasu až 100 cm a hmotnosti 40–95 kg. Vykazuje pohlavní dimorfismus. Samci dosahují dvojnásobku hmotnosti (až 90 kg) průměrné samice (40 kg). Zbarvení srsti je šedohnědé, tmavší na zádech. Tváře jsou téměř šedé. Boltce jsou vzpřímené. Nos je podlouhlý a porostlý srstí. Špička masivního ocasu je černá. Končetiny jsou šedé, přední jsou krátké s pěti prsty. Zadní nohy jsou masivní, uzpůsobené k pohybu.
Fotografováno dne 1., 20. a 21. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park, Halls Gap; Jervis Bay Territory, Booderee National Park; New South Wales, Beowa National Park).