Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Testudines, Chelidae
Syn.: Clemmys anyangensis (Ping, 1930); Emys bennettii Gray, 1844; Emys chinensis Gray, 1870; Emys sinensis Gray, 1834; Ocadia glyphistoma Mccord et Iverson, 1994; Ocadia sinensis (Gray, 1834); Testudo anyangensis Ping
Česká jména: želva čínská, želva čárkovaná
Anglická jména: Chinese stripe-necked turtle, Golden thread turtle
Rozšíření: Vyskytuje v pobřežních oblastech jižní Číny (od Šanghaje až po Chaj-nan), v severním a středním Vietnamu a na Tchaj-wanu.
Způsob života: Obývá nížinné oblasti, stojaté nebo velmi pomalu tekoucí řeky a kanály, rovněž mokřady, rybníky, zatopená rýžová pole a příkopy.
Živí se rostlinnou potravou, vodním hmyzem, mlži, plži a malými rybami.
Doba rozmnožování závisí na geografické poloze. Samice klade do jamky 2–20 vajec o hmotnosti 6–10 g. Mláďata se líhnou přibližně po 60–62 dnech. Pohlaví je závislé na teplotě při inkubaci. Vylíhlá mláďata váží 6–7 g s délkou krunýře 32 mm. Pohlavně dospívá asi ve čtyřech letech.
Popis: Sladkovodní želva z čeledi batagurovitých, dosahuje velikosti 15–30 cm. Samice bývají větší. Tělo je zelené. Na hlavě a krku jsou malé, hustě uspořádané žlutozelené proužky. Duhovka oka je bělavá. U mladých jedinců bývají barvy pestřejší, s postupujícím věkem tmavnou. U mladých želv je karapax šedozelený, v dospělosti je hnědočerný s načervenalými skvrnami. Na krunýři je ve vertebrální linii pět štítků, na obou stranách jsou jen čtyři boční štítky a zhruba 12 okrajových štítků. Plastron je bělavý s malými hnědými skvrnami. Samčí ocas je hrubší a delší, zatímco dospělé samice jsou větší než jejich protějšek.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2021) řadí želvu čínskou ke kriticky ohroženým druhům (CR), řadí se do CITES III, příloha C. Z volné přírody je tento druh sbírán jako domácí mazlíček, ke konzumaci, často bývá chycen do pastí v mělkých mokřadních oblastech. Rozsáhle se chová na Tchaj-wanu a v pevninské Číně, stejně jako na 52 registrovaných farmách ve Vietnamu.
Fotografováno dne 29. 10. 2023 (Tchaj-wan, Tchaj-pej, Taipei Botanical Garden).