Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Meliphagidae
Syn.: Certhia lunata Vieillot, 1802
Česká jména: kystráček blahovičníkový
Anglická jména: White-naped honeyeater
Rozšíření: Endemit jihovýchodní Austrálie, jehož areál se rozkládá od severovýchodu Queenslandu přes Nový Jižní Wales, Victorii až po východní Jižní Austrálii. Jižní populace jsou částečně stěhovavé, zimují na severu areálu.
Způsob života: Obývá otevřené suché sklerofytní lesy, savanu, plantáže, městské parky a zahrady.
Obvykle se živí v korunách stromů nektarem, hmyzem a výměšky vylučovanými merami, někdy shání potravu i v podrostu. Při hledání potravy bývá hlučný.
Je společenský, vyskytuje se v párech nebo v malých skupinách při krmení, v hejnech při migraci.
Hnízdí od července do prosince. Samec hlídá hnízdiště, partnerka staví miskovité hnízdo z trav, kousků kůry a pavučin, vystlané srstí a peřím, umístěné ve vidlici větví vysokého stromu, obvykle blahovičníku. Samice snáší 2–3 vejce, která sama inkubuje po dobu přibližně 14 dní. O mláďata se starají jak rodiče, tak pomocníci. Za sezónu odchová dvě snůšky.
Popis: Malý olivově zelený pěvec z čeledi kystráčkovitých, dosahuje délky 10,5–13,5 cm, rozpětí křídel okolo 20,5 cm a hmotnosti 12–25 g. Černý zobák je tenký a mírně dolů zahnutý. Hlava je černá s bílým páskem v zátylku. Duhovka oka je černohnědá, nad okem je červenooranžová holá kůže ve tvaru půlměsíce. Vrchní část těla je olivově zelená. Spodní část těla, boky a spodní část ocasu jsou bělavé až našedivělé.
U mladých jedinců je hlava hnědá a bílý pásek v zátylku chybí.
Fotografováno dne 6. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Morialta Conservation Park).