Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Primates, Cheirogaleidae
Syn.: Cheirogaleus minor Gray, 1842; Chirogaleus gliroides A. Grandidier, 1868; Galago madagascarensis É. Geoffroy Saint-Hilaire, 1812; Lemur murinus (Miller, 1777); Lemur prehensilis Kerr, 1792; Lemur pusillus É. Geoffroy Saint-Hilaire, 1795; Lemus murinus J. F. Miller, 1777; Myscebus palmarum Lesson, 1840; Prosimia minima Boddaert, 1785
Česká jména: maki trpasličí, maki myší, muna myší
Anglická jména: Grey mouse lemur, Lesser mouse lemur
Rozšíření: Centrum areálu makiho trpasličího lemuje západní pobřeží Madagaskaru, od řeky Onilahy na sever až k Národnímu parku Ankarafantsika, izolovaná populace byla zaznamenána i na jihovýchodě ostrova, v chráněné oblasti Mandena.
Způsob života: Obývá tropické suché lesy, trnité křoviny, sekundární lesy, degradovaná stanoviště a plantáže.
Je nočním lovcem, živí se především hmyzem, občas malými obratlovci, zejména obojživelníky, chameleony a gekony. Konzumuje také listy, plody a květy, olizuje sladké šťávy vylučované larvami hmyzu. Jako stromový živočich dobře šplhá a skáče.
Na stromech si staví hnízda z větviček a listí, nebo využívá stromové dutiny, kde v průběhu dne spí – samice často ve skupinách, samci jednotlivě nebo ve dvojicích. Období veder přežívá v letargickém stavu a tráví zásoby tuku uložené pod kůži u kořene ocasu.
Rozmnožuje se od září do března. Je polygynní, samec se páří se samicemi ve svém domovském okrsku. Samice po 54–68 dnech březosti rodí obvykle dvě, někdy tři mláďata o hmotnosti 5,5–7 g. Matka potomky kojí a přenáší v tlamě. Pohlavně dospívají v 8–9 měsících.
Popis: Nejmenší primát z čeledi makiovitých, dosahuje délka hlavy a těla 12,5–15 cm a hmotnosti 45–80 g. Velké dopředu směrované oči se nachází blízko sebe, boltce jsou lysé. Od čenichu k čelu je srst bělavá. Drobné tělo je pokryté huňatou a hustou šedohnědou srstí s rezavým zabarvením. Břicho je bělavé. Chlupatý ocas je 13–14,5 cm dlouhý, u kořene mírně rozšířený. Zadní končetiny jsou zřetelně delší než přední, oboje s pěti prsty.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN (2020) je maki trpasličí klasifikován jako druh málo dotčený (LC). Ve svém areálu je ohrožen ztrátou stanovišť a degradací biotopu. Druh je hojně loven pro obchod se zvířaty a je chován jako domácí mazlíček. Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Fotografováno dne 5. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Toliara, Forêt de Kirindy).