MUSINEON DIVARICATUM (Pursh) Nutt.

Syn.: Adorium divaricatum Rydb., Musineum divaricatum (Pursh) Nutt. ex Torr. ex A. Gray, orth. var., Seseli divaricatum Pursh
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Musineon divaricatum

Rozšíření: Severní Amerika. Druh se vyskytuje na pomezí Skalistých hor a prérií, v oblasti od Alberty po Colorado, od východní Nevady po západ obou Dakot.

Ekologie: Roste v prérii, na otevřených loukách a stráních. Kvete od dubna do června.

Musineon divaricatum

Popis: Vytrvalá bylina, jen 10–30 cm vysoká, s tlustým, uzlinatým, kolmým oddenkem. Lodyha je krátká, jednoduchá nebo od báze větvená, rýhovaná, někdy červeně naběhlá, obvykle na omak drsná; listy jsou dlouze řapíkaté, s nafouknutými pochvami, v obrysu vejčité, 3krát složené, lysé a hladké, sytě zelené, úkrojky posledního řádu jsou čárkovité, pichlavě zakončené. Okolíky jsou terminální, 5–7 cm v průměru, obaly chybějí, obalíčky jsou vyvinuté, jejich listeny jsou kopinaté až čárkovité, stopky a obalíčky jsou drsně žláznaté, korunní lístky jsou žluté, asi 1 mm dlouhé. Plodem je v obrysu eliptická, 3–5 mm dlouhá dvounažka s poněkud vyniklými drsnými žebry.

Záměny: Velmi podobným druhem, často společně rostoucím, je Cogswellia foeniculacea. Od něj se odlišuje živě zelenými listy, lysými, nikoli chlupatými listy, poněkud hrubšími úkrojky posledního řádu a nekřídlatými dvounažkami.

Musineon divaricatum
Musineon divaricatum

Fotografováno v květnu 2012 (Kanada, Alberta, Calgary, Twelve Mile Coulee Natural Environment Park).