NEOBULGARIA PURA (Fr.) Petr. – rosoloklihatka čirá / neobulgária fialovkastá

Syn.: Bulgaria pura Pers., Coryne bresadolae Rehm, Coryne foliacea Bres., Craterocolla pura (Pers.) Sacc., Neobulgaria foliacea (Bres.) Dennis, Neobulgaria pura var. pura (Pers.) Petr., Neobulgaria pura var. foliacea (Bres.) Dennis et Gamundí, Ombrophila pura (Pers.) Fr., Peziza pura Pers., Tremella saccharina var. foliacea (Bres.) Bref.
Čeleď: Helotiaceae Rehm – voskovičkovité

Neobulgaria pura

Rozšíření: Je známa z Evropy a Severní Ameriky (Kanada).

Ekologie: Vyrůstá v červenci až prosinci, může se objevit i během mírné zimy, na mrtvém neodkorněném dřevu buku (Fagus), někdy olše (Alnus), javoru (Acer) a břízy (Betula). Objevuje se většinou v trsech a ve skupinách, někdy i jednotlivě.

Neobulgaria pura

Popis: Plodnice jsou v mládí opačně kuželovité, mohou mít i mírně svinutý okraj, později jsou miskovité, nálevkovité, ve stáří až terčovité se zvlněným, jemně zubatým okrajem, s průměrem 1–3 cm; nebo mohou být rosolovitě laločnaté s průměrem do 4 cm, obojí většinou v trsech se společným krátkým málo zřetelným třeněm na bázi. Jsou pružně rosolovité, na roušku hladké a ojíněné, na vnější straně lesklé, zrnité až jemně vrásčité, v mládí mají bělavou až narůžověle okrovou barvu, jsou mléčně průsvitné, později s masovými a fialovými tóny. Bez výrazné chuti a vůně. Výtrusný prach je bílý, výtrusy elipsoidní až vejčité, hladké, obvykle se dvěma olejovými kapkami 6–9 × 3–4 µm velké.

Neobulgaria pura

Taxonomická poznámka: Některými autory je druh rozdělován na dvě variety:
Neobulgaria pura var. foliacea (Bres.) Dennis et Gamundí – syn.: Coryne foliacea Bres., Neobulgaria foliacea (Bres.) Dennis, Tremella saccharina var. foliacea (Bres.) Bref.
a Neobulgaria pura var. pura (Pers.) Petr. – syn.: Bulgaria pura (Pers.) Fr., Craterocolla pura (Pers.) Sacc., Ombrophila pura (Pers.) Quél., Peziza pura Pers.

Neobulgaria pura

Záměny: Tmavší plodnice mohou být zaměněny za čihovitku masovou (Ascocoryne sarcoides) nebo čihovitku větší (Ascocoryne cylichnium).

Využití: Je drobná, nekonzumuje se.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu hub (makromycetů) ČR je zařazena jako téměř ohrožený druh (NT).

Neobulgaria pura

Fotografováno ve dnech 28. 10. 2010 (Česko, Žitavské hory, Hvozd) a 19. 1. 2008 (u Roztok).