Numenius phaeopus (Linnaeus, 1758); koliha malá

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Scolopacidae
Syn.: Podiceps gadowi Hachisuka, 1953; Scolopax phaeopus Linnaeus, 1758
Česká jména: koliha malá
Anglická jména: Eurasian whimbrel

Numenius phaeopus, koliha malá
Numenius phaeopus, koliha malá

Rozšíření: Stěhovavý druh, který hnízdí na severu Eurasie a Severní Ameriky, tedy na Aljašce a v severozápadní Kanadě, v Grónsku, na Islandu a Faerských ostrovech, na severu Skotska, ve Skandinávii a na severu Ruska, k jihu zasahuje až do Litvy a severního Běloruska. V areálu je rozlišováno několik poddruhů, nominátní poddruh je eurasijský, Numenius phaeopus subsp. variegatus je poddruhem východoasijsko-pacifickým, na Islandu je rozlišován subsp. islandicus atd.
Zimuje na mořském pobřeží v jižněji položených oblastech, včetně sutropického a tropického pásma. Na zimoviště odlétá v srpnu a v září, na hnízdiště se vrací mezi březnem a květnem. Pravidelně protahuje také přes Českou republiku.

Způsob života: Hnízdí v severských lesích a říčních údolích, v lišejníkové tundře, mokřadech, na slatinách a vřesovištích. Při tahu létá v malých skupinách nebo větších hejnech, navštěvuje okraje vodních ploch, mokřiny, vřesoviště, vlhké louky i zemědělskou krajinu. Na zimovištích přebývá na bahnitém, skalnatém nebo písečném pobřeží, na exponovaných útesech, v přílivových mokřinách, lagunách a v porostech mangrove.
Potravu shání jednotlivě nebo v malých skupinách, její složení závisí na stanovišti. Živí se hmyzem a jeho larvami, pavouky, korýši, měkkýši, žížalami, mnohonožkami, mořskými mnohoštětinatci, malými rybami, plazy, semeny, listy a plody některých rostlin.
Rozmnožuje se v době od května do července, hnízdem je jamka na zemi vystlaná travinami, která je umístěna ve vřesu nebo v nízké trávě na suchých vyvýšených místech, někdy daleko od vody. Obecně se vyhýbá hnízdění na strmých svazích, holých skalách a štěrkových plochách nebo ve vysoké husté vegetaci. Koncem května snáší samice 3–4 vejce. Která inkubují oba rodiče po dobu 24–28 dnů. Mláďata jsou pokryta prachovým peřím. Jsou schopna opustit hnízdo 1–2 hodiny po vylíhnutí a hledat potravu v okolí. V přírodě se dožívá přibližně 10–15 let.

Popis: Nenápadně hnědavě zbarvený bahňák z čeledi slukovitých, dosahuje délky 37–45 cm, rozpětí křídel 71–88 cm a hmotnosti 270–600 g. Tmavý zobák, na spodní čelisti narůžovělý, je dlouhý a dolu zahnutý. Světlý žlutohnědý pruh rozděluje tmavě hnědé temeno hlavy. Okem prochází tmavá linka. Duhovka je černohnědá. Tělo je svrchu hnědé, žlutohnědě žíhané. Světlý krk a hruď jsou hnědě proužkované, břicho je bělavé, boky jsou hnědě pruhované. Za letu je nápadný bílý kostřec. Ocas je proužkovaný. Nohy jsou modrošedé. Obě pohlaví jsou stejně zbarvená, samice je o něco větší než samec.

Numenius phaeopus, koliha malá
Numenius phaeopus, koliha malá
Numenius phaeopus, koliha malá

Fotografováno dne 15. 10. 2021 (Mosambik, provincie Inhambane, okolí Praia do Tofo).