Numida meleagris (Linnaeus, 1758); perlička kropenatá

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Galliformes, Numididae
Syn.: Phasianus meleagris Linnaeus, 1758
Česká jména: perlička kropenatá, perlička obecná
Anglická jména: Helmeted guineafowl

Numida meleagris, perlička kropenatá
Numida meleagris, perlička kropenatá

Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, jehož areál se rozkládá na velkém území táhnoucím se od Senegalu a Eritreje na severu až po východ Jihoafrické republiky na jihu, přičemž se vyhýbá oblasti tropických deštných lesů v rovníkové Africe i suchému jihozápadu kontinentu. V Maroku zřejmě vyhynul, i když existuje možnost, že přežívá ve Středním Atlasu. Na tomto rozsáhlém území je rozlišováno mnoho poddruhů, na našich fotografiích je zachycen poddruh Numida meleagris subsp. mitratus.
Druh byl vysazen rovněž na Novém Zélandu a východě Austrálie, na jihu Arabského poloostrova, Madagaskaru, Mauriciu, Komorech a na řadě ostrovů Malých a Velkých Antil.

Způsob života: Obývá otevřená stanoviště v blízkosti vodních zdrojů, okraje lesů, křoviny, savanu, polopoušť, pastviny a pole, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Je to plachý a ostražitý opeřenec, který rychle běhá, v případě nebezpečí se snaží uniknout po zemi do úkrytu, vzlétá jen vzácně. V noci hřaduje ve větvích izolovaného stromu.
Živí se semeny, bobulemi, mladými výhonky, pojídá také hmyz a jeho larvy a jiné bezobratlé živočichy.
Je to společenský pták, mimo období rozmnožování se potuluje krajinou v početných hlučných hejnech o 25–100 jedincích. V době hnízdění tvoří páry. Hnízdo si samice staví pod keřem, ve vysoké trávě nebo na jakémkoli jiném místě dostatečně zamaskovaném vegetací. V mělkém dolíku, poskrovnu vystlaném trávou a několika listy, snáší samice 6–12(–20) vajec, která sama inkubuje po dobu 24–28 dní. Kuřata se líhnou plně vyvinutá a sama se krmí, oba rodiče je vodí. Na noc nebo na odpočinek bere matka mláďata pod peří. Po 14 dnech od vylíhnutí jsou vzletná a hřadují spolu s rodiči na stromě. Ve stáří 2 měsíců se osamostatňují.

Popis: Hrabavý pták z čeledi perličkovitých, který dosahuje délky 53–68 cm, rozpětí křídel 95–100 cm a hmotnosti 1,1–1,8 kg. Poměrně malá hlava je pokryta červenomodrou holou kůží. Na hlavě je načervenalý kostěný výrůstek. Holý krk je modře zbarvený. U báze zobáku dole jsou dva červené laloky. Duhovka oka je tmavě hnědá. Červený zobák je mírně zahnutý, špička je okrová. Kulaté tělo, porostlé šedočerným peřím, je poseté malými bílými skvrnkami. Křídla jsou krátká a kulatá, ocas je krátký. Nohy jsou černé nebo tmavě šedé. Pohlaví jsou stejně zbarvená, samice jsou menší, u starších samců je výraznější výrůstek na hlavě a laloky. Mladí jedinci jsou hnědě zbarvení, výrůstky jsou menší nebo chybí. Na krku jsou ochmýření.

Poznámka: Perlička kropenatá je předchůdkyní naší perličky, poprvé ji domestikovali staří Kartagiňané a Egypťané, odtud se dostala do antického Řecka a do starověkého Říma. V Řecku byla považována za posvátného ptáka, naproti tomu v Římě se stala vítanou pochoutkou bohatých rodin. Ve středověku z Evropy vymizela. V 15. století, kdy ji přivezli Portugalci ze západní Afriky, nakonec v Evropě zdomácněla.

Numida meleagris, perlička kropenatá
Numida meleagris, perlička kropenatá

Fotografováno dne 11. 10. 2021 (Mosambik, provincie Sofala, Parque Nacional da Gorongosa).