Biologická klasifikace: Animalia, Amphibia, Anura, Dendrobatidae
Syn.: Dendrobates galindoi Trapido, 1953; Dendrobates ignitus Cope, 1874; Dendrobates pumilio Schmidt, 1857; Dendrobates typographus Keferstein, 1867; Hylaplesia ignita (Cope, 1874); Hylaplesia pumilio (Schmidt, 1857); Hylaplesia typographa (Keferstein, 1867)
Česká jména: pralesnička drobná
Anglická jména: Strawberry poison-dart frog, Strawberry poison frog, Flaming poison frog

Oophaga pumilio, pralesnička drobná
Oophaga pumilio, pralesnička drobná

Rozšíření: Středoamerický druh, jehož areál se táhne podél pobřeží Karibského moře od jihovýchodní Nikaraguy přes atlantickou Kostariku až po severozápadní Panamu.

Způsob života: Denní a primárně terestrická žabka vyskytující se poměrně hojně v tropických nížinných nebo i podhorských vlhkých lesích, v lesních lemech, ale i na kakaovníkových plantážích, většinou v podestýlce z listů; může stoupat až do nadmořské výšky okolo 960 m.
Živí se nejčastěji mravenci, drobnými členovci nebo brouky.
Samci jsou teritoriální a hlídají svá malá území, samice jsou společenštější. Samice naklade na list 3–5 vajíček, asi po 10 dnech se vylíhnou pulci, které samice přepraví na zádech na místo dostatečně naplněné vodou, například do úžlabí listů bromeliovitých rostlin, do kaluží či dokonce do odpadků typu hliníkových plechovek. Asi po měsíci se pulec promění v malou žabku.

Popis: Nevelká, nanejvýše 22 mm dlouhá, leč barevně velmi výrazně polymorfní žabka – bylo zaznamenáno až na 30 různobarevných morfotypů, snad největší barevnou škálou hýří populace na panamském souostroví Bocas del Toro. Žabky mohou být celé jahodově červené, ale třeba i na zadních končetinách modré, různě tmavě skvrnité, rovněž nažloutlé, nazelenalé nebo namodralé.

Poznámka: Žáby z čeledi Dendrobatidae patří k nejjedovatějším žabám světa, Jihoameričané je od pradávna používali k získávání velmi účinných šípových jedů. Procedura jejich výroby byla veskrze otřesná: žabka byla nabodnuta na špičatou hůl a držena nad ohněm tak dlouho, až se jed vlivem žáru vyloučil z kožních žláz. Ten byl zachytáván do nádobky, fermentován a následně jím byly napouštěny šípy. Takto upravený šíp nebyl smrtící pro člověka, avšak menší živočichové jím byli ochromeni okamžitě.

Oophaga pumilio, pralesnička drobná
Oophaga pumilio, pralesnička drobná

Fotografovala Věra Svobodová, dne 1. 4. 2017 (Panama, Isla Bastimentos, Parque Nacional Marino Isla Bastimentos, Playa Red Frog).