Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Opluridae
Syn.: Centrura quadrimaculatus (Duméril et Bibron, 1851); Hoplurus quadrimaculatus (Duméril et Bibron, 1851); Oplurus montanus Grandidier, 1869
Česká jména: leguánek madagaskarský
Anglická jména: Dumeril’s madagascar spiny-tailed iguana, Dumeril’s madagascar swift
Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar, žije v jižní a centrální části země.
Způsob života: Pozemní druh, na jihu ostrova se nachází ve vyprahlých oblastech, v suchém trnitém buši, v tropických lesích a křovinách v centrální části ostrova vystupuje na horské svahy a skály až do nadmořské výšky okolo 2050 m.
Je to denní živočich, často se vyhřívá na slunci, v případě nebezpečí se ukryje ve škvíře pod kameny nebo ve skalní štěrbině. Živí se převážně hmyzem.
Je vejcorodý, samice klade 6–8 vajec do jamky v písčité půdě nebo pod balvanem. Mláďata se líhnou po 60 dnech inkubace, jsou soběstačná a nevyžadují žádnou mateřskou péči.
Popis: Leguán z čeledi oplurovitých, který dosahuje délky 25–39 cm a hmotnosti okolo 100 g. Tělo pokryté pravidelnými šupinami je šedohnědě zbarvené se světlými žlutými tečkami, podélnými proužky a s načernalými příčnými skvrnami na bocích. Spodní část těla je světlejší s mramorovanou kresbou na bradě a krku. Na ocase jsou nestejně dlouhé prstence trnitých šupin. Na předních i zadních končetinách je pět prstů se zahnutými drápy.
Fotografováno ve dnech 16. 10. 2016 (Madagaskar, Anja Community Reserve) a 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).