Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Diprotodontia, Macropodidae
Syn.: Macropus antilopinus (Gould, 1842)
Česká jména: klokan antilopí
Anglická jména: Antilopine kangaroo, Antilopine wallaroo, Antilopine wallaby
Rozšíření: Severoaustralský endemit vyskytující se od regionu Kimberley na severu Západní Austrálie přes sever Severního teritoria až po Carpentarský záliv a queenslandský Yorský poloostrov.
Způsob života: Obývá otevřené monzunové lesy s blahovičníky, savanu, od pobřeží do nadmořské výšky okolo 500 m.
Přes den odpočívá ve stínu keřů a stromů, od soumraku do svítání se pase. Během chladnějšího období se může krmit i během dne v nivách řek a ve vlhkých oblastech. Je býložravý, živí se hlavně trávou a bylinami. Je velmi společenský a lze jej pozorovat ve skupinách až 30 zvířat.
Rozmnožuje se celoročně, samci mezi sebou často zápasí, staví se proti sobě a atakují se. Dominantní samec se páří se samicí v říji, která po 34–35 dnech březosti rodí jediné mládě. To se vyšplhá z porodních cest do vaku, kde se přisaje k bradavce. Asi po 20 týdnech začne vykukovat z vaku. Přibližně v šesti měsících začne vak opouštět. Postupně se krmí od své matky stále méně a méně a osamostatňuje se v 15 měsících. Velcí samci tvoří malé skupiny, zatímco samice a mláďata zůstávají pohromadě ve velkých skupinách.
Samec pohlavně dospívá ve věku dvou let, samice v 16 měsících. Může se dožít až 16 let.
Popis: Velký klokan s krátkou srstí, dosahuje délky 80–120 cm. Je pohlavně dimorfní, hmotnost samice se pohybuje mezi 15–30 kg, mnohem větší samec může vážit až 50 kg, je obvykle červenohnědě zbarvený a jeho hlava a nos jsou mohutnější. Černý čenich je lysý. Samice je na hřbetě a zadních partiích hnědá. Hlava a ramena jsou obvykle šedé. Na zadní straně boltců jsou bílé špičky. Končetiny obou pohlaví jsou šedé až bělavé, ale tlapky jsou černé. Poměrně tlustý ocas měří 70–90 cm.
Fotografováno dne 30. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Berry Springs, Territory Wildlife Park).