Pachycephala rufiventris (Latham, 1802); pištec rezavobřichý

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Pachycephalidae
Syn.: Sylvia rufiventris Latham, 1801
Česká jména: pištec rezavobřichý
Anglická jména: Rufous whistler

Pachycephala rufiventris, pištec rezavobřichý
Pachycephala rufiventris, pištec rezavobřichý

Rozšíření: Areál druhu se nachází téměř na celém území Austrálie, kromě nejsušších oblastí. Vyskytuje se také na Nové Kaledonii.
Na tomto rozsáhlém území je rozlišováno pět poddruhů, na našich fotografiích je zachycen poddruh nominátní. Je sezónně stěhovavý, na jaře populace odlétají na jih, na podzim na sever. Na Nové Kaledonii nemigruje.

Způsob života: Obývá tropické a subtropické lesy, porosty mangrove, savanu, křovinaté porosty, plantáže a venkovské zahrady.
Živí se především hmyzem a jeho larvami, konzumuje také semena, ovoce a příležitostně listy.
Je monogamní, vytváří celoživotní páry. Hnízdí od července do února. Miskovité hnízdo, které staví z větviček, lián, trávy a dalších rostlinných materiálů, je připevněné vlákny z pavučin k větvi. Samice snáší 2–3 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 13–15 dní. Mláďata krmí oba rodiče.

Popis: Pěvec z čeledi pištcovitých, dosahuje délky 16–18 cm a hmotnosti 20–27 g. Druh je pohlavně dimorfní. Hřbet u samce je tmavě šedý, stejně jako křídla, ocas a hlava. Bílé hrdlo je černě ohraničené. Černá obličejová maska chybí u severních poddruhů. Zobák je poměrně krátký, duhovka oka je hnědá. Břicho je oranžové. Úzký ocas je relativně dlouhý s hranatou nebo mírně rozeklanou špičkou. Samice je matně hnědá až šedavá s pruhovanou spodní částí těla.

Pachycephala rufiventris, pištec rezavobřichý
Pachycephala rufiventris, pištec rezavobřichý

Fotografováno dne 1. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).