Pandion haliaetus (Linnaeus, 1758); orlovec říční

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Accipitriformes, Pandionidae
Syn.: Falco haliaetus Linnaeus, 1758
Česká jména: orlovec říční, orel říční
Anglická jména: Osprey, Western osprey

Pandion haliaetus, orlovec říční
Pandion haliaetus, orlovec říční

Rozšíření: V rámci druhu jsou rozlišovány tři poddruhy. Nominátní Pandion haliaetus subsp. haliaetus obývá palearktickou oblast, jeho nejsevernější populace zimují v jižní Africe, Indii a na Filipínách. Poddruh Pandion haliaetus subsp. carolinensis se nachází v Severní Americe, nejsevernější populace létají zimovat do Jižní Ameriky až po severní Argentinu. Poddruh Pandion haliaetus subsp. ridgwayi, který je zachycen na našich snímcích, obývá ostrovy v Karibiku od Baham a Kuby k jihovýchodnímu Mexiku a Belize, je stálý.

Způsob života: Žije v blízkosti vodních ploch s dostatkem ryb. Pokud zahlédne pod hladinou rybu, padá do vody střemhlav, s dopředu napřaženými pařáty, které zatne do kořisti. Špičaté šupiny na chodidlech a otáčivý vnější prst zabraňují vyklouznutí úlovku. Bez větších problémů se dovede potopit do hloubky až 1 m, nosní chlopně zabraňují pronikání vody do nosních dírek.
Nejsevernější populace migrují na zimu na jih. Chovné období se liší podle zeměpisné šířky. Objemné hnízdo z větví, vystlané trávou nebo mořskými řasami, staví oba partneři na skalních útesech, mrtvých stromech, elektrických sloupech nebo budovách. Dvojice opakovaně používá stejné hnízdo, které pouze opraví přidáním materiálu. Samice snáší 2–4 vejce, na inkubaci po dobu 35–43 dní se podílejí oba rodiče. Během hnízdění poskytuje samec samici a mláďatům jídlo. Potomci, kteří se líhnou jako první, jsou větší a mají konkurenční výhodu, menší ptáčata často umírají. Hnízdní péče trvá asi 10 týdnů a ještě asi měsíc po opuštění hnízda jsou mláďata krmena rodiči. Orlovec říční pohlavně dospívá ve věku přibližně 3 let, ve volné přírodě se dožívá až 25 let věku.
Vejce a mláďata může ohrožovat mýval severní (Procyon lotor), výr virginský (Bubo virginianus) nebo orel bělohlavý (Haliaeetus leucocephalus).

Popis: Středně velký dravec dosahující délky těla 55–60 cm, rozpětí křídel 145–170 cm. Samice dosahuje hmotnosti 1600–2000 g, lehčí samec 1200–1600 g. Husté a mastné peří je na vrchní straně těla tmavě hnědé, spodina je bílá. Křídla jsou dlouhá a úzká, nahoře tmavě hnědá bez bílých špiček a zespod bílá s tmavou kresbou. Hlava je bílá, přes oko se táhne tmavý pruh. Zobák je černý. Duhovka u dospělých ptáků je žlutá u mladých oranžová. Mohutné nohy jsou světlé s dlouhými, ostrými a zakřivenými drápy. Ocas je krátký a rovně zakončený. Křídla ohnutá, jejich ohbí směřuje při plachtění vpřed. Poddruhy vykazují určité rozdíly ve velikosti a barvě.

Ohrožení a ochrana: Populace orlovce říčního se v USA prudce snížila v letech 1950–70 používáním pesticidu DDT. Během tohoto období zmizelo z atlantického pobřeží mezi New Yorkem a Bostonem 90 % chovných párů. Po zákazu DDT se populace rozšířila a nyní dosahuje historické úrovně. Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje tento druh z hlediska ohrožení jako méně dotčený (LC). Je chráněn podle amerického zákona o migrujících ptácích a mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Pandion haliaetus, orlovec říční
Pandion haliaetus, orlovec říční
Pandion haliaetus, orlovec říční
Pandion haliaetus, orlovec říční
Pandion haliaetus, orlovec říční

Fotografováno ve dnech 24. a 25. 2. 2015 (Belize, Mesoamerican Barrier Reef System, ostrov Tobacco Caye).