Pardalotus punctatus (Shaw, 1792); pardalot tečkovaný

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Pardalotidae
Česká jména: pardalot tečkovaný
Anglická jména: Spotted pardalote

Pardalotus punctatus, pardalot tečkovaný
Pardalotus punctatus, pardalot tečkovaný

Rozšíření: Australský endemit, jehož areál se nachází ve východní a jižní části kontinentu – od Cooktownu v Queenslandu pokračuje přes Nový Jižní Wales, Victorii a jih Jižní Austrálie až po Perth v Západní Austrálii. Dále se vyskytuje na Tasmánii a na ostrovech v Bassově průlivu. Jsou rozlišovány tři poddruhy.

Způsob života: Obývá sklerofytní lesy, savanu, křovinaté oblasti, venkovské zahrady a městské parky, od hladiny moře stoupá do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Živí larvami listožravého hmyzu a výměšky vylučovanými merami.
Je vysoce teritoriální, každý pár brání své území. Obě pohlaví staví hnízdo buď ve stromové dutině, nebo hnízdí ve vystlané komůrce na konci úzkého tunelu vyhloubeného v hliněném břehu. Samice snáší 3–5 vajec, která inkubuji oba partneři po dobu 17–19 dnů. Mláďata v hnízdě krmí oba rodiče asi tři týdny.

Popis: Drobný pěvec z čeledi pardalotovitých, dosahuje délky 8–10 cm a průměrné hmotnosti okolo 6 g. U dospělého samce šedohnědá svrchní část těla je světleji skvrnitá. Temeno hlavy, křídla a ocas jsou černé poseté malými, zřetelnými bílými skvrnami. Malý zobák je černý, od zobáku nad oko až po příuší se táhne bělavý pruh. Duhovka oka je tmavě hnědá. Brada, hrdlo a podocasí jsou sytě žluté. Prsa a břicho jsou bělavé až světle šedé. Kostřec je červený. Nohy jsou narůžovělé.
Samice je podobná, ale zbarvení je matnější.

Pardalotus punctatus, pardalot tečkovaný
Pardalotus punctatus, pardalot tečkovaný
Pardalotus punctatus, pardalot tečkovaný

Fotografováno 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Remarkable Rocks).