Čeleď: Nitrariaceae Lindl. – šamanichovité
Rozšíření: Ve středoasijských pustinných oblastech, v Číně z Tibetu do Sin-ťiangu, odtud do všech severních provincií kromě Mandžuska, dále do Mongolska a dahurské Sibiře.
Ekologie: Uplatňuje se ve společenstvech svazů Reamurio-Salsolion passerinae a Zygophyllo-Brachanthemion gobici v třídě Stipetea glareosae-gobicae, od suchých stepí po písečné a štěrkové náplavy a polopouště – často ale také ve svazu Sisymbrion officinalis v ruderální vegetaci sídel, obvykle mezi 600–1600 m nadmořské výšky. Kvete v květnu a v červnu.
Popis: Vytrvalé byliny s početnými, zato jen chudě a zprohýbaně větvenými, hustě olistěnými stonky, rozrůstající se v podušky do 20 cm vysoké, celé drsně pýřité. Listy jsou dvakrát nebo třikrát dělené v hrotnatě nitkovité laloky. Květy jsou pětičetné, až 3 cm široké, s kalichy rozsečenými v nitkovité úkrojky, s bílými nebo bělavě žlutými korunami, s patnácti tyčinkami a semeníky s masitými nektariovými disky. Plodem je zploštěle kulovitá, trojpouzdrá tobolka, přibližně s třiceti hranatými, černohnědými, větrem rozšiřovanými semeny.
Fotografováno dne 2. 9. 2011 (Mongolsko, Ömnögovi, Gobijský Altaj, Bajandzag, 1410 m).