Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Diprotodontia, Macropodidae
Česká jména: klokan společenský
Anglická jména: Allied rock wallaby
Rozšíření: Australský endemit, jehož areál se nachází v severovýchodním Queenslandu, na území od města Townsville po řeky Burdekin a Bowen, severozápadně pak po Croydon a jihozápadně po Hughenden. Malé populace se vyskytují na ostrovech Magnetic Island a Palm Island.
Způsob života: Obývá skalnaté oblasti s jeskyněmi a balvany v blízkosti přilehlých otevřených lesů a pastvin, od pobřeží do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Je výborně přizpůsoben skákání a šplhání po skalnatém povrchu. Na zadních končetinách má polštářky s drsným povrchem, které nekloužou. Za soumraku a v noci se pase, přes den se často zdržuje pod skalními převisy. Živí se trávou, výhonky bylin a keřů. Při shánění potravy bývá mládě, které již opustilo vak, ukryto ve skalách pod převisy nebo v puklinách.
Rozmnožuje se po celý rok. Žije v monogamních párech, i když se samice může pářit s jinými protějšky. Po 31 dnech březosti rodí jedno mládě, které vyšplhá do matčina vaku, kde stráví 180–231 dní. Když opustí vak, matka se vrací do říje. K plnému odstavení dochází přibližně v roce života.
Samec pohlavně dospívá ve 23 měsících, samice v 17–18 měsíci. V přírodě se dožívá sedmi let.
Popis: Malý klokan dosahující délky 49–51 cm a hmotnosti 4,3–4,7 kg. Srst je tmavě šedohnědá na zádech, břišní část je světlejší. Na boku obličeje je světlý lícní pruh a mezi ušima tmavohnědý zužující se proužek. Špička nosu je tmavě hnědá. Duhovka oka je tmavě hnědá. Přední nohy jsou krátké s pěti prsty. Delší zadní nohy jsou uzpůsobeny skákání a lezení po skalách. Tlapky jsou tmavě hnědé. Ocas je na huňatější špičce tmavší.
Fotografováno ve dnech 7. a 9. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Magnetic Island).