PETROMARULA PINNATA (L.) A. DC.

Syn.: Phyteuma pinnatum L.
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Petromarula pinnata
Rozšíření: Endemit řeckého ostrova Kréta, jediný zástupce rodu.
Ekologie: Obsazuje skály, často jejich strmé stěny, soutěsky, kamenité svahy, okraje cest i staré zdi. Roste v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1350 m. Kvete od března do června.
Petromarula pinnata
Popis: Vytrvalá statná bylina dosahující výšky 20–70 cm, s lodyhou přímou, větvenou, rýhovanou, dole lysou, nahoře chlupatou. Bazální listy vyrůstají v růžici, jsou dlouze řapíkaté, až 30 cm dlouhé, lysé, zpeřené, úkrojky jsou kopinaté až široce vejčité, na okraji zubaté až laločnaté, lodyžní listy jsou menší. Květenství je latnaté, květy vyrůstají ve svazečcích po několika; kalich je hluboce dělený do 5 čárkovitých cípů; koruna je zvonkovitá až nálevkovitá, asi 10 mm dlouhá, korunní cípy jsou až téměř k bázi dělené, úzce kopinaté, nazpět zahnuté, světlemodré, někdy i bílé; tyčinek je 5, nitky tyčinek jsou modré, prašníky jsou bílé; čnělka je bílá, blizna je hlavatá. Plodem je tobolka.
Petromarula pinnata
Petromarula pinnata
Petromarula pinnata
Petromarula pinnata
Petromarula pinnata
Fotografováno od 18. do 21. 4. 2017 (Řecko, Kréta, v oblastech Vrisses, Rethymno, na severních poloostrovech St. Ioannis a Gramvousa).