Syn.: Phlox douglasii var. diffusa (Benth.) A. Gray
Česká jména: plamenka (Presl 1846, Mareček 1999)
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Phlox diffusa
Rozšíření: Areál se rozkládá v pacifické Severní Americe od jižní části Britské Kolumbie a táhne se na jih do Spojených států až do severní Kalifornie, na východ až do Montany.
Ekologie: Roste v trávnících ve světlých lesích i nad horní lesní hranicí, spíše na sušších stanovištích. Lokality leží od nížin až do alpínského stupně.
Phlox diffusa
Popis: Vytrvalá polštářová bylina s kůlovým kořenem, vysoká 5–10 cm. Listy jsou vstřícné, přisedlé a na bázi svými okraji srostlé, čárkovité, 0,5–2 cm dlouhé a 1–2 mm široké, zelené, lysé s výjimkou brvitého okraje báze, celokrajné, špičaté. Květy jsou přisedlé, 5četné, jednotlivé na koncích lodyh; kalich je trubkovitý, vlnatě chlupatý, s úzkými cípy; koruna je řepicovitá, 9–17 mm dlouhá, růžová, bělavá nebo namodralá, cípy jsou skoro okrouhlé, 5–9 mm dlouhé; tyčinky nevyčnívají; semeník má 3 pouzdra. Plodem je elipsoidní tobolka, s jediným semenem v každém pouzdře.
Phlox diffusa
Phlox diffusa
Phlox diffusa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Manning Provincial Park, Blackwall Pk.).