Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Meliphagidae
Syn.: Certhia novaehollandiae Latham, 1790
Česká jména: medosavka žlutokřídlá
Anglická jména: New holland honeyeater, Yellow-winged honeyeater
Rozšíření: Australsko-tasmánský endemit, jehož areál se nachází na jihozápadě a jihovýchodě kontinentu, na Tasmánii a ostrovech v Bassově průlivu.
Je rozlišováno pět poddruhů. Na našich snímcích je zachycen poddruh Phylidonyris novaehollandiae subsp. canescens, známý z Tasmánie. Nominátní poddruh se vyskytuje na jihovýchodě Queenslandu, ve Victorii a na Eyrově poloostrově. Phylidonyris novaehollandiae subsp. longirostris žije na jihozápadě Západní Austrálie. Poddruh Phylidonyris novaehollandiae subsp. caudatus obývá ostrovy v Bassově průlivu. Poddruh Phylidonyris novaehollandiae subsp. campbelli se nachází na Klokaním ostrově.
Způsob života: Obývá širokou škálu stanovišť, lesy, savanu, vřesoviště, křovinaté porosty, plantáže, venkovské zahrady a městské parky.
Běžně se živí ve velkých skupinách, konzumuje převážně nektar z květů a pojídá také výměšky vylučované merami, ovoce, hmyz a pavouky. Je klíčovým opylovačem mnoha druhů rostlin, zejména rodu Banksia, Hakea, Grevillea, Xanthorrhoea a Acacia.
Rozmnožuje se kdykoli během roku, nejčastěji na jaře, kdy je k dispozici hojnost potravy. Během hnízdní sezóny může pár odchovat dvě snůšky. Samice staví v keři nebo na stromě miskovité hnízdo z kůry a trávy zpevněné pavučinami, vystlané měkkými materiály. Snáší 2–3 vejce, která inkubuje sama po dobu 18 dní. Samec se stará o obranu hnízda. Obě pohlaví krmí mláďata v hnízdě přibližně 16 dní.
Popis: Středně velký pěvec z čeledi kystráčkovitých, dosahuje délky 18 cm a hmotnosti 10–25 g. Pohlaví jsou si podobná vzhledem, ale samice je o něco menší. Opeření je na spodní části těla černobíle pruhované. Mírně zakřivený zobák je černý. Od jeho spodní čelisti se táhne bílá podlouhlá šmouha. Na černé tváři vyniká bílá duhovka oka. V příuší je bílý chomáček jemného peří. Temeno je černé ze stran bíle olemované. Horní část zad je tmavě hnědá s bílým pruhováním, spodní část je hnědá. Na hnědých křídlech je velká žlutá skvrna. Okrajová péra hnědého ocasu jsou žlutá.
Mladí jednotlivci jsou matnější a jejich duhovka oka je modrošedá.
Fotografováno ve dnech 4. a 5. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Launceston a Bay of Fires).