Platycercus elegans (Gmelin, 1788); rosela Pennantova

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Psittacidae
Syn.: Platycercus adelaidae Gould, 1841; Platycerus elegans (Gmelin, 1788); Psittacus elegans Gmelin, 1788; Psittacus pennantii Latham, 1790
Česká jména: rosela Pennantova, papoušek Pennantův
Anglická jména: Crimson rosella, Pennant’s parrakeet

Platycercus elegans, rosela Pennantova
Platycercus elegans, rosela Pennantova

Rozšíření: Druh východní a jihovýchodní Austrálie, jehož areál se táhne od severu Queenslandu přes Nový Jižní Wales a Victorii až po jihovýchod Jižní Austrálie a na ostrov Kangaroo Island. Byl zavlečen na ostrov Norfolk a na Nový Zéland.
Je rozlišováno několik poddruhů, na horských hřebenech Jižní Austrálie najdeme například poddruhy Platycercus elegans subsp. adelaidae a P. elegans subsp. subadelaidae. Na těchto fotografiích je zachycen poddruh nominátní.

Způsob života: Obývá pobřežní lesy, buš, zarostlé horské rokle, stepní oblasti, venkovské zahrady, městské parky, pohybuje se v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 1900 m. V suchých polopouštních oblastech chybí.
Živí se semeny blahovičníků, trav a keřů, stejně jako hmyzem a květy některých stromů.
Je společenský, žije v párech, ve skupinách a v malých hejnech. Rád se koupe. Hnízdí od září do ledna ve stromové dutině umístěné vysoko nad zemí, vystlané dřevěnými hoblinami. Samice snáší 4–8 vajec, která inkubuje sama po dobu 19–20 dní. Samec o ni pečuje. Mláďata se líhnou holá a slepá, krmí je oba partneři. Potomci zůstávají závislí na rodičích ještě pět týdnů po opuštění hnízda. Potom vytváří potulné skupiny. Pohlavně dospívá v 18 měsících až dvou letech. Dožívá se věku 20 let.

Popis: Středně velký červenomodrý papoušek s dlouhým ocasem, dosahuje délky 32–36 cm a hmotnosti 110–170 g. Obě pohlaví jsou podobně zbarvená. Většina opeření je karmínově červená. Líce jsou modré. Horní čelist zobáku je světle šedá, dolní je černá. Duhovka oka je tmavě hnědá. Hřbet a horní část zad jsou černé s červenými okraji pírek. Křídelní krovky, ohbí křídla a spodní krovky ocasní jsou modré. Nohy jsou hnědošedé.
Mladí jedinci jsou zelení s červeným čelem, hrudí a podocasím, postupně během 15 měsíců dosáhnou dospělého opeření.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) klasifikuje roselu Pennantovu z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uveden v příloze II.

Poznámka: Rosela Pennantova patří mezi nejčastěji chované rosely v zajetí, existuje v mnoha poddruzích a barevných mutacích. Je velmi odolná a vhodná i pro nezkušené chovatele.

Platycercus elegans, rosela Pennantova
Platycercus elegans, rosela Pennantova
Platycercus elegans, rosela Pennantova
Platycercus elegans, rosela Pennantova
Platycercus elegans, rosela Pennantova

Fotografováno dne 1. a 20. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park, Halls Gap; New South Wales, Ulladulla).