Pluvialis squatarola (Linnaeus, 1758); kulík bledý

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Charadriidae
Syn.: Charadarius squatarola (Linnaeus, 1758); Squatarola squatarola (Linnaeus, 1758)
Česká jména: kulík bledý
Anglická jména: Grey plover, Black-bellied plover

Pluvialis squatarola, kulík bledý
Pluvialis squatarola, kulík bledý

Rozšíření: Kulík bledý hnízdí v arktických oblastech na severovýchodě Evropy a na severu Asie, také na severu Severní Ameriky. Je tažný, zimuje na pobřeží Severní, Střední a Jižní Ameriky, západní a jižní Evropy, Afriky, jižní Asie, Indonésie a Austrálie. V České republice se vyskytuje v době tahu.
Jsou rozlišovány tři poddruhy.

Způsob života: Hnízdí v arktické tundře, na březích řek, na vyvýšených písečných nebo štěrkových plážích a skalnatých svazích. Mimo období rozmnožování navštěvuje přílivové slané bažiny a pláže, zálivy a ústí řek. Během migrace se může vyskytovat také ve vnitrozemí na jezerech, tůních nebo pastvinách.
Živí se hmyzem a jeho larvami, žížalami, příležitostně semeny a stonky trávy. Ve svém zimovišti konzumuje mořské mnohoštětinatce, měkkýše a korýše, příležitostně loví hmyz. Potravu vyhledává na zemi samostatně nebo v malých volných hejnech.
Létá rychle, obvykle v malých skupinách.
Je plně stěhovavý a cestuje na velké vzdálenosti. Doba hnízdění probíhá obvykle v květnu až červenci. Je monogamní, hnízdí samotářsky. Hnízdo připravuje samice, vyhloubí do suché země jamku, kterou vystele kamínky, mechem a lišejníky. Snáší jednou za sezónu 3–4 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 26–27 dní. Mláďata jsou s rodiči 2–3 týdny, vzletná jsou 23 dnů po vylíhnutí. Může se dožít přibližně deseti let.

Popis: Nápadně velký kulík se zavalitým tělem, dosahuje délky 27–31 cm, rozpětí křídel 70–83 cm a hmotnosti 200–250 g. U dospělých samců v chovném opeření jsou horní stříbřitě bílé části těla černošedě skvrnité. Bílý pruh se táhne od čela, přes temeno a zátylek dolů po stranách hrudi. Bílé temeno je jemně černě tečkované. Tvář, brada a boky jsou černé. Černý zobák je silný a rovný. Duhovka oka je tmavě hnědá. Černé peří v podkřídlí je viditelné pouze za letu. Kostřec a ocasní kryty jsou bílé. Ocas je ohraničený tmavě šedými skvrnami. Spodní části jsou černé, podocasí je bílé. Nohy jsou načernalé.
Samice v chovném opeření se podobá protějšku, černé části jsou bíle skvrnité a matnější.
Mimo období rozmnožování je kulík bledý svrchu skvrnitě černohnědý, s malými zlatohnědými a bělavými pruhy a postrádá charakteristickou černou spodní část. Obličej je bělavý, nad okem je viditelný slabý bílý pruh. Brada a hrdlo jsou bělavé, hruď je bílá, šedohnědě pruhovaná. Zobák zůstává černý a nohy načernalé.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2024) jej z hlediska ohrožení řadí k druhům zranitelným (VU).

Pluvialis squatarola, kulík bledý
Pluvialis squatarola, kulík bledý
Pluvialis squatarola, kulík bledý

Fotografováno dne 14. 1. 2023 (Omán, Salalah).