Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Psittacidae
Syn.: Trichoglossus versicolor Lear, 1831
Česká jména: lori žíhaný
Anglická jména: Varied lorikeet
Rozšíření: Endemit severní Austrálie, jehož areál se táhne od západoaustralského regionu Kimberley přes sever Severního teritoria po severozápadní Queensland.
Způsob života: Obývá zalesněné oblasti lemující potoky a napajedla, blahovičníkové lesy, savanu a křovinaté porosty do nadmořské výšky okolo 200 m.
Vyskytuje se v malých i větších hlučných hejnech, někdy s jinými druhy loriů. Živí se pylem a nektarem, především z květů blahovičníků a kajeputů (při našem setkání skotačili na druhu Grevillea pteridifolia). Nepohrdne ani semeny, ovocem a hmyzem. Jeho let je rychlý a přímý. Hřaduje na vodorovných větvích.
Období rozmnožování probíhá hlavně v dubnu až srpnu. Hnízdí ve stromových dutinách. Samice snáší 2–4(–5) vajec, která sama inkubuje po dobu 21–22 dnů. Mláďata, která jsou krmena oběma rodiči, opouštějí hnízdo po 6–7 týdnech.
Popis: Převážně zelený papoušek dosahující délky 18–20 cm a hmotnosti 50–60 g. Široký holý oční kroužek je bílý. U samce jsou temeno a čelo tmavě červené. Lícní skvrny, hrdlo, týl a šíje jsou tmavě modré a žlutě proužkované. Zobák je oranžový, ozobí bělavé. Duhovka oka je tmavě žlutá. Ušní pírka jsou žlutá. Horní část prsou je šedofialová s podélnými žlutými pruhy. Ocas je převážně zelený. Nohy jsou světle šedé.
U samic je červené zbarvení na hlavě méně rozsáhlé a na hrudi jsou matnější barvy. Mladí jedinci jsou převážně zelení s oranžovým čelem, světle hnědými duhovkami a hnědým zobákem, který je na bázi oranžový.
Ohrožení a ochrana: Lori žíhaný je uveden v Červeném seznamu IUCN (2024) jako druh méně dotčený (LC). Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uveden v příloze II.
Fotografováno dne 27. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Nitmiluk National Park, okolí Edith Falls).