Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Chiroptera, Pteropodidae
Syn.: Pteropus banakrisi Richards et Hall, 2002
Česká jména: kaloň vábivý
Anglická jména: Black flying fox
Rozšíření: Kaloň vábivý se vyskytuje v pobřežních oblastech Austrálie a na přilehlých ostrovech (od severu Západní Austrálie přes sever Severního teritoria a Yorský poloostrov směrem na jih podél východního pobřeží Queenslandu a Nového Jižního Walesu až po Sydney), na Papui-Nové Guineji a v Indonésii na ostrovech Sulawesi, Sumba a Savo.
Jsou rozlišovány čtyři poddruhy, na našich fotografiích je zachycen australský poddruh Pteropus alecto subsp. gouldii.
Způsob života: Obývá tropické deštné a blahovičníkové lesy, porosty mangrove, savanu, městské parky a plantáže v blízkosti vodních zdrojů.
Je společenský a sdružuje se do velkých a hlučných kolonií. Aktivní je v noci, přes den odpočívá zavěšený hlavou dolů, zabalený do létacích blan na vysokých stromech 12–16 m nad zemí. Během období sucha shání potravu především v otevřených blahovičníkových lesích, během období dešťů v deštných lesích. Živí se nektarem, pylem a ovocem, upřednostňuje blahovičníky, kajeputy a fíkovníky. Je důležitým opylovačem a rozptylovačem semen.
Doba rozmnožování závisí na geografické poloze. Většina samic je v období páření spojena se samci v harémových skupinách. Po páření zakládají malé kolonie složené výhradně ze samic, které udržují až do narození mláďat. Samice po šesti měsících březosti rodí jediné mládě. To je osrstěné, vidí, ale neumí létat a je zcela závislé na matce, která jej nosí a kojí po dobu až čtyř týdnů. Asi po měsíci zůstává potomek v úkrytu, zatímco matka shání potravu. Ve 2–3 měsících malý kaloň létá, po 3–6 měsících bývá odstaven. Pohlavně dospívá ve dvou letech.
Popis: Letoun z čeledi kaloňovitých, dosahuje délku hlavy a těla 23–28 cm, rozpětí blanitých křídel až 100 cm a hmotnosti 500–880 g. Hlava a tělo jsou tmavě hnědé až černé s některými světlejšími chloupky. Duhovka oka je tmavě hnědá. Široké boltce se zúžují do špičky. Na zadní straně krku bývá červenohnědý nebo žlutohnědý límec. Přední končetiny jsou přeměněny v blanitá křídla. Délka předloktí je 15–19 cm. Na druhém křídelním prstu je drápek. Nohy jsou osrstěné po kolena, ale zespodu jsou bez srsti.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) řadí kaloně vábivého k druhům méně dotčeným (LC), je uveden v příloze II mezinárodní úmluvy CITES.
Fotografováno ve dnech 26. 8. a 1. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Pine Creek a Litchfield National Park, Wangi Falls).