PULCHROCLADIA RETIPORA (Labill.) S. Stenroos, Pino-Bodas et Ahti

Syn.: Baeomyces retiporus Labill., Cenomyce retipora (Labill.) Ach., Cladia retipora (Labill.) Nyl., Cladina retipora (Labill.) Nyl., Cladonia retipora (Labill.) Fr., Clathrina retipora (Labill.) Müll. Arg., Lichen retiporus (Labill.) DC., Pycnothelia retipora (Labill.) Fée
Čeleď: Cladoniaceae Zenker – dutohlávkovité

Pulchrocladia retipora

Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Austrálii, na Tasmánii, Nové Kaledonii, na Novém Zélandu a přilehlých ostrovech.

Ekologie: Roste především na rašelinných půdách, mezi trsy nebo nízkou vegetací, ve vřesovištích, vzácněji na skalách a písečných dunách, do nadmořské výšky 1200 m.

Pulchrocladia retipora

Popis: Stélka je robustní, korálovitého vzhledu, tvoří polštáře o průměru 10–100 cm, do 5 cm vysoké. Podécia mají průměr 1,5–5 mm a jsou 2–5(–8) cm dlouhá, bílá, našedlá, v horních partiích někdy nažloutlá či černající; jsou rovnoměrně mřížkovaná od báze k vrcholu ve 3–8 sériích tvořících síť, perforace je 5–11 na centimetr v každé sérii. Dřeň je tenká, bílá, vláknitá, volně vyplňující centrální kanál. Apothecia nahloučená na vrcholových větvích jsou miskovitá, 0,14 mm široká, tmavě červenohnědá až černá, spory jednobuněčné, na koncích se zužující, někdy mírně zakřivené 11–14 × 3–4,5 µm velké. Pyknidie jsou přisedlé, elipsoidní, hnědočerné až černé, 180 × 150 µm velké, konidie tyčinkovitého tvaru, 6 × 1 µm velké.

Využití: Velmi se podobá krajce nebo korálu; příležitostně se používá v květinové výzdobě.

Poznámka: Rod Pulchrocladia byl popsán v roce 2018, zahrnuje tři druhy. Jméno odkazuje na krásnou morfologii tohoto rodu.

Pulchrocladia retipora
Pulchrocladia retipora

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Mount Field National Park).