Ranoidea caerulea (White, 1790); rosnice siná

Biologická klasifikace: Animalia, Amphibia, Anura, Pelodryadidae
Syn.: Dryopsophus caeruleus Duellman, Marion et Hedges, 2016; Hyla caerulea (White, 1790); Hyla cyanea Daudin, 1803; Hyla irrorata De Vis, 1884; Litoria caerulea (White, 1790); Litoria irrorata (De Vis, 1884); Pelodryas caerulea (White, 1790); Pelodryas irrorata (De Vis, 1884); Rana caerulea White, 1790
Česká jména: rosnice siná, rosnička australská, rosnička siná
Anglická jména: Australian green tree frog, Green tree frog, White’s tree frog, Dumpy tree frog

Ranoidea caerulea, rosnice siná
Ranoidea caerulea, rosnice siná

Rozšíření: Areál rosnice siné se nachází v Austrálii, v jižní části indonéské i papuánské Nové Guineje. V Austrálii je rozšířena v regionu Kimberley na severu Západní Austrálie, na většině Severního teritoria, v celém Queenslandu, v severním a středním Novém Jižním Walesu a v severovýchodní části Jižní Austrálie. Byla zavlečena na Floridu.

Způsob života: Stromová žába obývající řadu stanovišť, včetně vlhkých i suchých lesů, pobřežní křovinaté vegetace a mokřin, pastvin, lidských obydlí.
Loví v noci, živí se bezobratlými živočichy, zejména hmyzem, pavouky, plži, případně drobnými obratlovci. Během dne se ukrývá v korunách stromů, na tmavých a vlhkých místech, ve štěrbinách skal, v dutých kmenech stromů, ale také záchodových mísách a nádržích, v koupelnách.
Rozmnožuje se od listopadu do února ve sladké vodě v sezónně zaplavovaných tůních a příkopech. Ozývá se monotónním skřehotáním, mimo dobu rozmnožování z vyvýšených míst, v době námluv a páření blízko vody. Samice klade do stojaté vody shluky 200–500 vajíček až pětkrát za sezónu. Potěr se potopí do 24 hodin, po 2–3 dnech se z vajíček vylíhnou světle hnědí pulci. Vývoj pulců trvá asi šest týdnů, poté opouštějí malé žabky vodu. Dožívá se až 20 let.

Popis: Největší zástupce rosnic, dosahuje délky 6–11 cm. Přes oko je patrný tukový hřeben, příušní žláza je středně velká. Těsně za okem je znatelný bubínek. Typickým znakem je vodorovná zornička. Duhovka oka je zlatavě žlutá. U samce je pod hrdlem našedlý vrásčitý rezonanční měchýřek, zatímco hrdlo samic je bělavé. Barvu hladké voskovité kůže na zádech dokáže měnit podle nálady, teploty a podkladu, na němž sedí, od hnědavé nebo šedozelené po jasně smaragdově zelenou. Občas se na zádech objevují nepravidelně tvarované bílé skvrny. Spodní část těla je bělavá. Končetiny jsou krátké a robustní, na konci prstů jsou velké kruhovité přísavky, které používá při lezení.

Poznámka: Rosnice siná je pro svou klidnou povahu i dlouhověkost běžně chovaná jako domácí mazlíček. Chov je v Austrálii regulován na národní úrovni.

Ranoidea caerulea, rosnice siná
Ranoidea caerulea, rosnice siná

Fotografováno dne 27. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Manbulloo Homestead Caravan Park).