Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Rhipiduridae
Česká jména: pávík černobílý
Anglická jména: Willie wagtail
Rozšíření: Pávík černobílý se vyskytuje na většině pevninské Austrálie, na Nové Guineji a Šalomounových ostrovech, také na indonéských Molukách.
Jsou rozlišovány tři poddruhy, na našich fotografiích je poddruh Rhipidura leucophrys subsp. picata ze severu Austrálie.
Způsob života: Obývá širokou škálu stanovišť, preferuje světlé lesy, savanu, křoviny, pastviny s roztroušenými stromy v blízkosti mokřadů nebo vodních ploch, plantáže, venkovské zahrady, parky a sportoviště. Vyhýbá se hustě zalesněným oblastem.
Žije jednotlivě nebo v párech. Je téměř vždy v pohybu, často poskakuje po zemi, když sedí, mává ocasem ze strany na stranu. Je hmyzožravý a mnoho času tráví pronásledováním kořisti. Živí se brouky a sarančaty na zemi nebo loví hmyz v letu. Kořistí uhodí o tvrdý povrch nebo ji přidrží a utrhne jí křídla, než vyjme jedlé vnitřnosti. Vyzobává také parazity z kůže pasoucích se zvířat.
Je monogamní a vytváří celoživotní páry. Doba rozmnožování probíhá od července do prosince. Je teritoriální a nebojácný, často agresivně útočí na větší ptáky, kterými jsou flétňák australský (Gymnorhina tibicen), krkavec australský (Corvus coronoides) nebo ledňák obrovský (Dacelo novaeguineae). Může napadnout i lidi, kteří se přiblíží příliš blízko k hnízdu. Miskovité hnízdo staví asi pět metrů nad zemí ze stébel trávy, kořínků, pruhů kůry, zpevněné pavučinami. Samice snáší 2–4 vejce, která jsou zahřívána po dobu 12–14 dnů. Mláďata se líhnou holá a slepá, krmí je oba rodiče. Po dvou týdnech od vylíhnutí opouštějí hnízdo.
Popis: Černobílý pěvec z čeledi pávíkovitých, dosahuje délky 19–22 cm a hmotnosti 17–24 g. Obě pohlaví jsou podobně zbarvená. Duhovka oka je tmavě hnědá. Krátký štíhlý zobák je černý, na konci s malým háčkem. Hlava, hrdlo, horní část hrudi, křídla a vrchní části těla jsou černé. Nad okem je bílý proužek připomínající obočí. Spodina těla je bílá. Černý dlouhý ocas měří 10–11 cm. Nohy jsou černé. U mladých jedinců jsou plášť, hlava a horní část hrudi hnědě zabarvené.
Poznámka: Pávík černobílý se objevuje i v kultuře domorodých Australanů a Papuánců. Považují jej za zloděje tajemství, lháře, ale i nositele dobré úrody.
Fotografováno dne 24. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Jabiru).