Syn.: Agaricus asemus (Fr.) Fr., Agaricus bibulosus Massee, Agaricus butyraceus var. asemus Fr., Agaricus leiopus Pers., Agaricus leiopus Pers. var leiopus, Collybia asema (Fr.) Gillet., Collybia bibulosum (Massee) Massee, Collybia butyracea f. asema (Fr.) Singer, Collybia butyracea var. asema (Fr.) Cetto, Collybia butyracea var. bibulosa (Massee) Rea
Čeleď: Marasmiaceae Roze ex Kühner – špičkovité
Rozšíření: Je rozšířena v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá hojně v červenci až listopadu v jehličnatých i listnatých lesích na zemi v opadu. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách.
Popis: Klobouk má průměr 3–8 cm, v mládí je vyklenutý, později až plochý, někdy s malým středovým hrbolem. Povrch klobouku je hladký, holý, u okraje slabě rýhovaný, je velmi hygrofánní, za vlhka je světle šedý, světle žlutohnědý nebo šedohnědý, s tmavším středem, někdy s olivovým nádechem, za sucha vybledá na našedlou až špinavě bílou barvu, často s tmavším pruhem u okraje. Lupeny jsou volné nebo úzce připojené, husté, mají bílou nebo světle krémovou barvu, ostří je drobně zoubkované. Pružný třeň je 4–9 cm dlouhý, 4–12 mm tlustý, válcovitý s kyjovitou bází, povrch je jemně plstnatý, podélně vláknitý, má krémovou, světle šedookrovou, v dolní části až šedohnědou barvu, na bázi s vatovitým myceliem. Dužnina je tenká, měkká, vodnatá, bělavá, chuť i vůně nevýrazná. Výtrusný prach je krémový až narůžovělý, výtrusy elipsoidní, hladké, 6–7 × 3–3,5 µm velké.
Záměny: Téměř nezaměnitelná houba díky typickému tvaru třeně. Méně častá forma penízovka máslová (Rhodocollybia butyracea f. butyracea) má klobouk kaštanově hnědý až tmavě hnědý se světlejším okrajem, třeň žlutohnědý až červenohnědý.
Využití: Je to jedlá houba nižší kvality – je tužší, bez výrazné chuti.
Fotografováno ve dnech 21. 11. 2009 (Česko, Praha, Divoká Šárka) a 28. 11. 2009 (Frýdlantsko).