Sakesphorus canadensis (Linnaeus, 1766); mravenčík černochocholatý

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Thamnophilidae
Syn.: Lanius canadensis Linnaeus, 1766
Česká jména: mravenčík černochocholatý
Anglická jména: Black-crested antshrike

Sakesphorus canadensis, mravenčík černochocholatý

Rozšíření: Neotropický druh, jehož areál se táhne od Peru a Kolumbie do Venezuely, na Trinidad, do Guyany, Surinamu, Francouzské Guyany a zasahuje i na sever Brazílie. V této oblasti je rozlišováno sedm poddruhů, na našich fotografiích je zachycen poddruh Sakesphorus canadensis subsp. trinitatis, který se vyskytuje jen v severovýchodní Venezuele a na ostrově Trinidad.

Způsob života: Obývá tropické vlhké i suché lesy, porosty mangrove, mokřiny, křovinami zarostlé břehy řek a potoků, savanu.
Živí se hmyzem a dalšími členovci sbíranými z listů, pojídá i malé ještěrky a bobule.
Obvykle se vyskytuje v párech. Do hlubokého miskovitého hnízda snáší samice 2 vejce, která inkubují oba rodiče po dobu 14 dnů. Mláďata jsou vzletná 12 dní od vylíhnutí.

Popis: Středně velký pěvec dosahující délky 15–17 cm a hmotnosti 22–27 g. Hlava, hrdlo a hruď dospělého samce jsou černé. Na temeni je výrazná černá chocholka z prodloužených per. Hřbet je hnědý, břicho je bílé. Na týle je bílý límec. Křídla jsou černá s bílými skvrnami a bílými okraji peří. Černý ocas je krátký. U samice a nedospělých jedinců je hřeben kaštanový, na tvářích jsou černobílé pruhy, vrchní část těla je matně hnědá, žlutohnědá spodina je černě pruhovaná. Křídla a ocasní pera jsou hnědší než u samce.

Sakesphorus canadensis, mravenčík černochocholatý
Sakesphorus canadensis, mravenčík černochocholatý

Fotografováno dne 27. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Trinidad, Caroni Swamp).