Sceloporus occidentalis Baird et Girard, 1852; leguánek západní

Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Phrynosomatidae
Syn.: Sceloporus longipes Baird, 1859, Sceloporus smaragdinus Cope
Anglická jména: Pacific blue-bellied lizard, Western fence lizard

Sceloporus occidentalis Baird et Girard, 1852
Sceloporus occidentalis Baird et Girard, 1852

Rozšíření: Areál druhu se rozkládá na západě USA a v severozápadním Mexiku, táhne se od státu Washington a západního Idaha přes Oregon, Nevadu a západní Utah až do Kalifornie, zasahuje také do mexického státu Baja California, kde k jihu sestupuje až na ostrov Isla de Cedros. V rámci druhu je rozlišováno asi pět poddruhů.

Způsob života: Obývá otevřené jehličnaté lesy, křovinaté porosty, pastviny, skalnatá stanoviště, suťové svahy i člověkem narušovaná stanoviště, v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 3300 m. Nevyskytuje se v pouštních oblastech.
Je rychlý a ostražitý, žije na zemi, ale v případě nebezpečí šplhá i na keře nebo stromy. Rád se sluní na kamenech, zídkách a kládách. Živí se hmyzem, jeho larvami a pavouky.
Je teritoriální, během rozmnožování samec urputně brání své území. Páří se většinou v květnu. Samice po 3–6 týdnech březosti klade 3–17 vajec do vlhké a kypré půdy. Mláďata se líhnou po 60 dnech. Jejich průměrná délka života ve volné přírodě je 5–7 let. Mezi jejich přirozené predátory patří hlavně hadi a dravci.

Popis: Leguánek dosahující celkové délky 15–21 cm. Vyznačuje se kýlnatými, na konci špičatými šupinami, které připomínají ostny. Nemá hřeben, ani hrdelní lalok. Šedé tělo je pokryto hnědou a černou kresbou. U samců jsou na krku a břiše modré skvrny. Toto zbarvení u samic a mláďat je méně zřetelné nebo chybí. Ventrální strany končetin je bělavé až žluté.

Sceloporus occidentalis Baird et Girard, 1852
Sceloporus occidentalis Baird et Girard, 1852
Sceloporus occidentalis Baird et Girard, 1852

Fotografováno dne 20. 8. 2017 (USA, Oregon, Burnt Ranch).