Sitta europaea Linnaeus, 1758; brhlík lesní

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Sittidae
Česká jména: brhlík lesní
Anglická jména: Wood nuthatch, Eurasian nuthatch

Sitta europaea, brhlík lesní
Sitta europaea, brhlík lesní

Rozšíření: Druh s rozsáhlým eurasijským areálem, vyskytuje se téměř v celé Evropě, v Asii v oblasti od Malé Asie a západní Sibiře až po Kamčatku a Japonsko, na jihu tohoto kontinentu proniká až do jižní Číny. Nachází se rovněž na severozápadě Afriky v Maroku. Na tomto rozsáhlém území je rozlišováno mnoho poddruhů, nominátní poddruh je severoevropský, ve střední Evropě je nejběžnější poddruh Sitta europaea subsp. caesia, který je zachycen i na našich fotografiích.

Způsob života: Obývá především listnaté a smíšené lesy se starými stromy, vyskytuje se i v říčních a jehličnatých lesích, v parcích a zahradách. Vyhledává potravu v trhlinkách kůry. Hbitě šplhá po větvích a kmenech, často hlavou dolů. Živí se hlavně hmyzem a jeho larvami, semeny a ořechy, v zimě často navštěvuje krmítka.
Je stálý. Celoročně žije v párech a aktivně hájí svoje teritorium. Na jihu hnízdí už v březnu, na severu v dubnu v duté větvi nebo v kmeni, někdy i v díře ve zdi nebo v zavěšené ptačí budce. Vchod do hnízda si samice zazdívá hlínou smísenou se slinami, ponechává jenom malý otvor pro sebe. Dutinu vystýlá suchými listy a šupinkami kůry. Samice snáší 5–8 vajec, při inkubaci po dobu 14–18 dnů jí vypomáhá samec. Mláďata, která krmí oba rodiče, zůstávají v hnízdě 22–25 dní. Hnízdí i dvakrát do roka. Pohlavně dospívá v prvním roce života.

Popis: Malý zavalitý pták s krátkým krkem a ocasem, dosahuje délky 12–15 cm a hmotnosti 17–30 g. Temeno, týl a svrchní část těla jsou modrošedé, přes oko až do týlu se táhne jemný černý proužek. Hrdlo je bílé. Prsa a břicho světle oranžové, boky kaštanově hnědé. Zobák je dlouhý, ve tvaru dýky. Dlouhé prsty a drápy využívá ke šplhání. Obě pohlaví jsou podobná, jen samec má jasněji zbarvenou hruď, mladí ptáci působí matněji.
Zbarvení tváří a spodní části těla se u jednotlivých poddruhů liší. V severní a západní části areálu je zbarven bělavě, u jižních a východních forem jsou hruď a boky oranžové a břicho bílé.

Sitta europaea, brhlík lesní
Sitta europaea, brhlík lesní
Sitta europaea, brhlík lesní
Sitta europaea, brhlík lesní
Sitta europaea, brhlík lesní
Sitta europaea, brhlík lesní

Fotografováno ve dnech 11. 9., 14. 9. a 6. 12. 2019 (Česko, Čechy, Úvaly) a 22. 4. 2020 (Čechy, Kersko).