Sphecotheres vieilloti Vigors et Horsfield, 1827; figárka zelená

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Oriolidae
Česká jména: figárka zelená
Anglická jména: Australasian figbird, Green figbird

Sphecotheres vieilloti, figárka zelená
Sphecotheres vieilloti, figárka zelená

Rozšíření: Figárka zelená se vyskytuje na jihu Papuy-Nové Guineje, na Molukách v Indonésii a v Austrálii, kde se její areál táhne od západoaustralského regionu Kimberley přes sever Severního teritoria až po queenslandský Yorský poloostrov a pokračuje na jih podél východního pobřeží až do Nového Jižního Walesu.
Je rozlišováno pět poddruhů. Na našich fotografiích je zachycen poddruh nominátní, známý z východního pobřeží Queenslandu a Nového Jižního Walesu. Poddruh Sphecotheres vieilloti subsp. ashbyi se vyskytuje na severovýchodě Západní Austrálie a na severu Severního teritoria, poddruh Sphecotheres vieilloti subsp. flaviventris na Yorském poloostrově a na ostrovech v Torresově průlivu. Poddruh Sphecotheres vieilloti subsp. salvadorii se nachází na pobřežní jihovýchodní Papuy-Nové Guineje a poddruh Sphecotheres vieilloti subsp. cucullatus na Molukách v Indonésii.

Způsob života: Preferuje velké stromy podél vodních toků, blahovičníkové lesy, okraje deštných lesů, porosty mangrove, plantáže, sady a městské parky s fíkovníky, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 1250 m.
Při hledání potravy je velmi energický a hlučný. Živí se převážně ovocem, ale pojídá také semena, nektar, hmyz a jeho larvy. Okřídlený hmyz loví v letu.
Doba hnízdění je závislá na geografické poloze. Hnízdí ve volných koloniích. Neuspořádané hnízdo z úponků popínavých rostlin a tenkých větviček staví ve vidlici větví fíkovníku. Samice snáší 2–4 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 16–20 dní. Oba rodiče se starají o mláďata a krmí je v hnízdě 14–17 dnů natrávenou potravou. Pohlavně dospívá ve druhém roce života.

Popis: Středně velký pěvec z čeledi žluvovitých, dosahuje délky 27–29 cm a hmotnosti 97–130 g. Druh je pohlavně dimorfní. U samců jsou temeno, obličej, ušní kryty a týl černě zbarvené. Holá kůže kolem oka je výrazně červená, duhovka oka je hnědá. Zobák je černý. Brada, hrdlo, krk a horní část hrudi jsou šedé, spodní část hrudi přechází do olivově zelené, břicho je žlutavé. Podocasí je bělavé. Svrchní plášť, záď a kryty křídel jsou olivově zelené. Ocas je načernalý. Nohy jsou růžové.
U samice je holá kůže okolo oka šedá až šedofialová. Hlava je hnědá s tmavšími pruhy. Duhovka oka je tmavě hnědá. Zobák je šedohnědý. Oblast od brady k hrudníku je hnědá, bíle vzorovaná. Břicho je bělavé s hojnými proužky. Záď je olivově hnědá s tmavě hnědými křídly. Ocas je hnědý se zelenkavým lemem, na vnitřních ocasních perech s bílými skvrnami. Podocasí je méně pruhované. Nohy jsou šedé až šedorůžové. Mladí jedinci se podobají samici.

Sphecotheres vieilloti, figárka zelená
Sphecotheres vieilloti, figárka zelená
Sphecotheres vieilloti, figárka zelená
Sphecotheres vieilloti, figárka zelená

Fotografováno dne 10. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Magnetic Island).