Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Stercorariidae
Syn.: Catharacta skua Brunnich, 1764
Česká jména: chaluha velká
Anglická jména: Great skua
Rozšíření: Chaluha velká se vyskytuje na severu Atlantského oceánu a v přilehlé části Severního ledového oceánu – od východních břehů Kanady a Nové Anglie až po Skandinávii, Špicberky a Novou zemi, k jihu sestupuje podél evropského pobřeží až do severozápadní Afriky. Několikrát byla zaznamenána i na českém území.
Hnízdí však jen na pobřeží Islandu, Faerských ostrovů, Shetland a Orknejí, severního Skotska, Norska, ostrova Jan Mayen, Špicberk, v okolí ruského Murmansku a na západních březích Nové země.
Způsob života: Většinu života tráví na moři, na evropské pobřeží zalétá v době hnízdění. Zimuje na otevřeném Atlantiku, migruje až k severoamerickým nebo africkým břehům.
Je to dokonalý letec, jeho let je nízký, přímý, s pomalými údery křídel. Dobře také plave. Živí se především mořskými rybami, ptáky a jejich vejci, hlodavci, nepohrdne ani mršinou nebo bobulemi rostlin – krade však úlovky i jiným mořským ptákům, jeho „pirátské chování“ je pověstné.
Žije v malých hejnech. Hnízdit začíná od května, hnízdo vystlané trávou si opatřuje na pobřežních vřesovištích a skalních útesech. Samice do něj klade dvě vejce, inkubace trvá 28–30 dní. O mláďata se starají oba rodiče. Je silně teritoriální, v době hnízdění se obvykle lidem vyhýbá, nicméně může být vůči nim i značně agresivní – útočí na hlavu a zážitek pro každého nevítaného vetřelce je to rozhodně nezapomenutelný.
Dospívá ve věku 4–5 let, dožívá se 10–20 let.
Popis: Tento největší zástupce čeledi chaluhovitých dosahuje délky 50–58 cm, rozpětí křídel 125–140 cm a hmotnosti od 1,2 do 2 kg; samice jsou větší. Dospělí jedinci jsou hnědí, žíhaní, se světle hnědými až bělavými skvrnkami a s tmavší čepičkou. Zobák je silný, hákovitě zahnutý, tmavý. Křídla se zužují do špičky, nápadné jsou bílé skvrny na ručních letkách. Ocas je poměrně krátký a tupý. Nohy jsou silné, skoro černé.
Záměny: Na evropském severu hnízdí také poněkud podobná chaluha příživná (Stercorarius parasiticus) a chaluha pomořská (Stercorarius pomarinus) – jejich ocas je zřetelně delší, hřbet výrazněji hnědý, na křídlech je méně bílé, jejich spodina může být hnědá, ale mnohdy je bělavá až bílá.
Fotografoval František Mazáč, dne 31. 8. 2017 (Island).