Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Suliformes, Sulidae
Syn.: Pelecanus leucogaster Boddaert, 1783
Česká jména: terej žlutonohý
Anglická jména: Brown booby
Rozšíření: Tento mořský pták se vyskytuje v tropických oblastech Atlantského a Indického oceánu, rovněž v přilehlých mořích, v Tichém oceánu proniká z tropů na sever až do subtropického pásu k pobřeží Koreje a jižního Japonska.
Je rozlišováno několik poddruhů. Naše fotografie zachycují poddruh Sula leucogaster subsp. plotus, který hnízdí na ostrovech v Rudém moři, v Indickém i Tichém oceánu.
Způsob života: Obývá korálové atoly, mořské útesy a skalnaté pobřežní ostrovy v tropických nebo subtropických vodách.
Na souši se pohybuje těžkopádnou kolébavou chůzí. Během dne tráví hodně času údržbou peří, na které nanáší vodě odolný výměšek z uropygiální žlázy. Létá samostatně nebo v hejnech. Při lovu se vznese 10–12 m nad hladinu, po spatření kořisti přitiskne křídla k tělu a vrhá se střemhlav do vody, někdy se ponoří až do hloubky dvou metrů. Konzumuje ryby o délce 5–40 cm, např. ryby a olihně.
Doba rozmnožování je závislá na geografické poloze a na dostupnosti potravy. Je monogamní, páry zůstávají spolu několik sezón. Před pářením dochází k propracovaným námluvám. Hnízdí v koloniích na ostrovech. Hnízdo je umístěno na zemi, vyložené větvičkami, řasami a peřím. Samice snáší dvě vejce, která zahřívají oba partneři po dobu 41–43 dnů. Oba agresivně brání hnízdiště. První mládě, které se líhne o 2–4 dny dřív vytlačí slabšího sourozence z hnízda a ten obvykle zemře vyhladověním nebo se stane obětí predace. O přeživšího potomka v bílém prachovém peří pečují oba rodiče. Plné opeření získává mládě 85–103 dnů po vylíhnutí a další 1–2 dva měsíce ho dospělí krmí a vychovávají.
Ve volné přírodě se může dožít přibližně 24–27 let.
Popis: Terej žlutonohý dosahuje délky 64–85 cm, rozpětí křídel 132–150 cm a hmotnosti 950–1800 g. Hlava, krk, horní část hrudi, záda a ocas jsou tmavě hnědé. Břicho je bílé. Spodní strana křídel je bílá s tmavým okrajem. Velký zobák je špičatý. Duhovka oka je žlutá.
Obě pohlaví se odlišují velikostí, barvou obličeje a zobáku. Samice bývá větší, holá kůže v obličeji je žlutá nebo světle žlutá s tmavou skvrnou před okem. Zobák je nažloutlý. U samce je šedomodrá až ocelově modrá kůže kolem očí a světle žlutá kůže na bázi dolní čelisti, hrdlo a zobák jsou namodralé. Nohy jsou nažloutlé nebo nazelenalé. Mladý jedinec je tmavě hnědý, s malým nebo žádným kontrastem mezi hrudí a břichem, nohy jsou oranžové, zobák a holá kůže jsou šedé.
Fotografováno dne 15. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Great Barrier Reef, Michaelmas Cay).