Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Artiodactyla, Suidae
Česká jména: prase sardinské
Anglická jména: Sardinian wild boar
Rozšíření: Mediteránní poddruh prasete divokého (Sus scrofa), žije na Korsice a Sardinii, někdy je uváděn i z Andalusie. Tato populace pravděpodobně pochází z raného neolitu, kdy prasata unikla z domácího chovu a zdivočela. Hlavní hrozbu pro ochranu tohoto poddruhu představuje křížení s kontinentálními divočáky a domácími prasaty.
Způsob života: Obývá hlavně lesní a křovinatá stanoviště v blízkosti vodních zdrojů. Přednost dává listnatým, zejména dubovým lesům, vyskytuje se i na otevřenějších stanovištích, na pastvinách, v zemědělské krajině, s oblibou vyhledává bahnitá kaliště. Umí plavat. Je ostražité a plaché, za potravou vychází většinou navečer a během dne odpočívá skryté ve stínu v houští.
Je všežravé. Živí se zejména žaludy, lesními plody, ovocem a výhonky, ze země vyrývá kořínky, hlízy, larvy hmyzu a myši, nepohrdne ani vejci a mláďaty ptáků nebo mršinou.
Je společenské, obvykle žije v rodinné skupině, která se skládá z několika samic a jejich potomků. Samotářští samci se připojují v době páření. Může se rozmnožovat kdykoli v průběhu roku. Samice po 108–120 dnech březosti vrhá 2–6 selat, před porodem skupinu opouští. Selata se rodí v hnízdě z trávy, mechu a listí, kde stráví 8–10 dní, po dvou týdnech následují matku, kojena jsou 8–12 týdnů. Matka mláďata energicky brání. Samice pohlavně dospívají v 1–2 letech, samci asi ve 3 letech. V přírodě se může dožít 15–20 let.
Na svém území nemá žádné přirozené predátory.
Popis: Tento poddruh je výrazně menší než nominátní Sus scrofa subsp. scrofa, který žije u nás. Dosahuje délky 100–120 cm, výšky v kohoutku 55–60 cm a hmotnosti 70–80 kg. Samec je větší, na zádech má delší štětiny. Má zavalité tělo na nižších nohách, široký krk a mohutný hrudník. Ocas je krátký, tenký, řídce osrstěný a zakončený štětičkou. Štětinatá srst je matně olivově zbarvená. Hlava je protáhlá, přechází v pohyblivý rypák. Oči jsou poměrně malé, uši vzpřímené. U sardinského poddruhu je lebka delší a širší, zuby jsou menší. U mláďat se na světle hnědém těle táhnou žlutavé podélné pruhy, které asi ve 4 měsících života zmizí.
Fotografováno dne 30. 6 2009 (Itálie, Sardinie, Piscina Irgas e Oridda).