Szymon Syreński (Simon Syrennius) se narodil kolem roku 1540 v Osvětimi, zemřel dne 29. března 1611 v Krakově. Byl to polský lékař, renesanční botanik, autor velkého tištěného herbáře.
Od roku 1560 studoval na univerzitě v Krakově, zde získal v roce 1569 titul magistra svobodných umění a doktora filozofie. Pak v letech 1570–73 pokračoval ve studiu na univerzitě v Ingolstadtu. S oblibou cestoval, poznal Německo (patrně i Čechy), Uhry, Holandsko, Švýcarsko, navštívil rovněž dobově významné zahrady léčivých rostlin v Augsburku, Heidelberku a Mohuči. Po studiích vyrazil do Itálie, kde se nechal zapsat na medicínu univerzity v Padově. Zdejší studium zakončil v roce 1577.
Následně se vrátil do Polska a usadil se tu ve Lvově, stal se zdejším lékařem, ale zřejmě v této době i botanizoval, poznával flóru nejen Haliče, ale také Podolí a Karpat. Od roku 1588 žil v Krakově, i tady působil jako lékař – byl tu ve fundaci Piotra z Poznaně dokonce lékařem chudých, za což dostal od fundace v Krakově vlastní dům. Od roku 1590 působil na medicíně krakovské univerzity, přednášel a sepisoval svůj herbář. V roce 1600 se stal děkanem krakovské medicíny a v roce 1602 prvním profesorem botaniky na zdejší nově zřízené katedře botaniky.
Jeho stěžejním dílem je velký ilustrovaný herbář, který byl tiskem vydán v Krakově až po jeho smrti v roce 1613. Titul díla zní Zielnik Herbarzem z ięzyka Łacinskiego zowią. To iest Opisanie własne imion, kształtu, przyrodzenia, skutkow, y mocy Zioł wszelakich Drzew, Krzewin y korzenia ich, Kwiátu, Owocow, Sokow Miasg, Zywic y korzenia do potraw zaprawowania. Tak Trunkow, Syropow, Wodek, Likworzow, Konfitor, Win rozmaitych, Prochow, Soli z zioł czynioney; Maści, Plastrow. Przytym o Ziomach y Glinkach rożnych: o Kruscach Perłach y drogich Kamieniach. Tez o zwierzetach czworonogich, czołgających Ptastwie, Rybach y tych wszystkich rzeczach ktore od nich pochodzą od Dioscorida z przydaniem y dostatecznym dokładem z wielu innich o tey materiey piszacych, z położeniem własnych figur dla snadnieyszego ich poznania a y używania ku zatrzymaniu zdrowia tak ludzkiego iako bydlecego y chorob przypadłych odpedzenia, z wielkiem uważaniem y rozsądkiem Polskiem iezykiem zebrany y na osmiero ksiąg rozłożony. Ksiega lekarzom, Aptekarzom, Cyrulikom, Barbirzom, Roztrucharzom, końskiem lekarzom, Mastalerzom Ogrodnikom Kuchmistrzom, kucharzom, Synkarzom, Gospodarzom, Mamkom, Paniom Pannom y tym wszytkim ktorzy sie kochaia y obieruia w lekarstwach pilnie zebrane a porsądnie zpisane przez D. Simona Syrenniusa.
Syreńského kniha patří k typické pozdně renesanční herbářové produkci. Popisuje na 765 druhů rostlin, je doplněna řadou ilustrací, v textech se autor zabývá především fytoterapií. Najdeme tu však zmínky už i vyloženě botanické, zaznamenává například rozšíření některých rostlin na území tehdejšího Polska. Mohou zaujmout karpatské lokality hořcové, pro nás je jistě zajímavý také údaj o žlutokvětém kosatci, který prý tehdy měli v obzvláštní oblibě Češi. Velmi pozoruhodné je však také jeho pojednání o puškvorci (Acorus calamus), jenž se objevoval na polském území zřejmě už od středověku a v polské literatuře byl už od první poloviny 16. století spojován s Tatary.