Syn.: Agaricus atrotomentosus Batsch, Agaricus atrotomentosus Batsch var. atrotomentosus, Paxillus atrotomentosus (Batsch) Fr. var. arotomentosus, Paxillus atrotomentosus (Batsch) Fr., Paxillus atrotomentosus (Batsch) Fr. var. atrotomentosus, Sarcopaxillus atrotomentosus (Batsch) Zmitr., Malysheva et E. F. Malysheva
Čeleď: Hygrophoropsidaceae Kühner – lištičkovité
Rozšíření a ekologie: Roste hojně od července do listopadu na mrtvém dřevu jehličnanů – na pařezech, ležících kmenech, odumřelých kořenech i na tlejícím dřevě ponořeném v půdě. Upřednostňuje smrky a borovice.
Popis: Klobouk má v průměru 6–20 cm, je tlustomasý, škeblovitého až vějířovitého tvaru, v mládí vyklenutý, později polorozložený až promáčknutý, vždy s podvinutým okrajem. Povrch je v mládí sametový, později lysý a rozpukaný, má rezavou, olivově hnědou nebo tmavě hnědou barvu. Lupeny jsou husté, okrově žluté, sbíhají se na třeň, jsou příčně spojované, na otlačených místech hnědnou. Třeň je krátký, 3–7 cm do výšky, 2–4 cm tlustý, excentrický, dole kořenovitě zahrocený, má sametový tmavě hnědý až černý povrch. Dužnina je masitá, šťavnatá, nažloutlá, na řezu nemění barvu. Vůně je houbově nakyslá, chuť trpce kyselá, někdy nahořklá. Výtrusný prach je hnědý. Spóry jsou hladké, elipsovité, 4–6,5 × 3–4,5 µm velké.
Záměny: Mladé plodnice se shora podobají hřibu hnědému (Boletus badius).
Poznámka: Je to jedlá houba s podřadnou chutí, která je vhodná v malém množství do směsí. U některých lidí ale může vyvolat zdravotní obtíže.
Fotografováno dne 6. 7. 2008 (Česko, okolí Roztok).