Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Testudines, Emydidae
Syn.: Emys elegans Wied, 1839; Chrysemys scripta subsp. elegans (Wied-Neuwied, 1839); Pseudemys scripta subsp. elegans (Wied-Neuwied, 1839)
Česká jména: želva nádherná
Anglická jména: Red-eared slider, Red-eared terrapin
Rozšíření: Současný areál druhu Trachemys scripta zahrnuje na západní polokouli Severní Ameriku (na severu zasahuje až do jižní Kanady), sever Jižní Ameriky i pobřežní oblasti jihovýchodní Brazílie, severovýchodní Argentiny a středního Chile. Na východní polokouli se táhne velkou částí Eurasie – od Irska a Portugalska přes jižní, střední i východní Evropu, Indii a Indočínu až do jihovýchodní Číny, Japonska a na Filipíny. Objevuje se také v Austrálii a na jihu Afriky. Na drtivé většině tohoto rozsáhlého území je však tento druh nepůvodní.
Nominátní poddruh pochází z jihovýchodu USA, poddruh Trachemys scripta subsp. troostii dokonce jen z nevelkého území na pomezí států Kentucky a Tennessee. Poddruh Trachemys scripta subsp. elegans je původní na středozápadě a jihu USA, kde se jeho areál táhne od jihu Ohia a Kansasu po sever Floridy a Texas, zasahuje i na severovýchod Mexika. Právě tento poddruh se druhotně rozšířil ze všech poddruhů této želvy nejvíce a objevil se dokonce i na východní polokouli. Je uváděn rovněž z území České republiky. Patří k nejinvazivnějším organismům planety.
Způsob života: Semiakvatický druh obývá mělké, pomalu tekoucí vody s vodní vegetací, okraje rybníků, jezer, slepá ramena řek, bažiny a laguny. Aktivní je ve dne, prochází se po zemi, plave, shání potravu a sluní se na kamenech, na kládách, březích, plovoucí vegetaci. Svou tělesnou teplotu udržuje mezi 18,2–33,6 °C. Vyhřívání stimuluje rychlost metabolismu a napomáhá trávení. Hledá vodní kořist a pluje s hlavou těsně nad vodou.
Mladé želvy jsou většinou masožravé, živí se hmyzem, pavouky, raky, pulci, rybami, měkkýši, hlemýždi, slimáky a plazy. Občas konzumuje maso mrtvých zvířat. V době dospívání se stává všežravcem a konzumuje ještě řasy, části vodních i suchozemských rostlin, stonky, listy, květy a semena.
Doba rozmnožování závisí na geografické poloze. Hnízdící samice cestuje daleko od svého stálého vodního stanoviště, aby našla vhodné hnízdiště. Hnízdo je oválného tvaru s jedním otvorem, který je obvykle 10–14 cm hluboký. Běžně staví hnízdo po setmění nebo během deště. Hnízda staví na prosluněných místech. Klade obvykle 1–2(–4) snůšky ročně, v každé je v průměru 6–11 vajec. Inkubace probíhá 69–95 dnů. Pohlaví mláďat závisí na teplotě v hnízdě. Pod 28,6 °C se vyvíjí samci, nad 29,6 °C samice. Jediná forma rodičovské péče je investována do tvorby žloutků, které obsahují dostatečné množství zásobních lipidů. Mláďata jsou dlouhá 23–35 mm, z hnízda vylézají téměř okamžitě po vylíhnutí, ale většina z nich zůstává v úkrytu až 10 měsíců. Samec dosahuje pohlavní dospělosti ve 2–5 letech (krunýř 9–11 cm), samice v 5–8 letech s velikostí krunýře 15–20 cm. Ve volné přírodě se dožívá 30 let.
Mezi přirozené predátory patří hadi a krokodýli, brodiví ptáci a vrány, mývalové, norek americký, vydry, lišky obecné.
Popis: Želva z čeledi emidovitých, dosahuje délky krunýře 15–30 cm. Hmotnost samce se pohybuje mezi 200–1300 g, samice je těžší a váží 1300–3200 g. Hlava je podlouhlá, čenich směřuje vzhůru. Za očima po stranách hlavy je nápadná oranžová až karmínově červená podlouhlá kapkovitá skvrna. Kůže je olivově zelená až hnědá, na hlavě, krku i končetinách jsou výrazné žluté podélné proužky. Oválný, mírně klenutý karapax je hnědý, nazelenalý až šedočerný, někdy se žlutými linkami, věkem se zbarvení mění. V páteřní linii je 5 štítků, na obou stranách jsou 4 boční štítky a 12 okrajových štítků. Plastron je žlutý s černými skvrnami. U zadních končetin jsou 4 prsty s plovacími blánami. U předních končetin je pět prstů s drápy, u samců jsou delší než u samic. Ocas měří 4–8 cm.
Poznámka: Želva nádherná je často chována v zajetí, uprchlá nebo vypuštěná zvířata se dostávají do přírody, kde negativně ovlivňují místní faunu. U nás se objevuje v teplejších nížinách v rybnících, ve slepých ramenech řek, pískovnách. Dovážet tuto želvu do zemí Evropské unie je zakázáno.
Fotografováno ve dnech 30. 3. a 22. 4. 2019, 15. 7. 2022 (Česko, Čechy, PP Šáchovec a Grado; Morava, Přerov).